Son Dakika

• No Posts Found

YAZIN ÇALIŞMAYAN HAVUZLAR, KIŞIN ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Eskilerin Kayas olarak bildiği Yamaç’ta incir dışında suyu ile meşhurdur. Damacana suyu kalitesindeki suyu ile Sökelilerin bir zamanlar araçları ile gidip içme sularını temin ettikleri bu mahalle şimdi susuzluktan kırılıyor. Yaz mevsimi süresince kendini hissettiren susuzluk son bir ay içinde kendini iyice hissettirdi. Mahallenin içme suyunun büyük bir bölümünü karşılayan artezyen kuruyunca susuzluk başladı. Artezyene takviye olarak kullanılan kaynak suyunun Ağustos ayından itibaren giderek azalması, ekim ve Kasım aylarında beklenen yağmurlarında olmaması nedeniyle bu suda kesilme noktasına geldi.

Yamaç Mahallesi’nde şu anda 55 hanenin yaşadığını söyleyen Mahalle Muhtarı Ali Bozgunsoy “Nüfusumuz 155. Söke’nin en küçük yerleşim yerlerinden biriyiz. Yaz mevsimi başından itibaren susuzluk çekiyoruz. Ancak son bir aylık süreçte susuzluk kendini iyice hissettirdi. Çeşmelerimizden su akmıyor. Durum böyle olunca çamaşırlarımızı elde yıkıyoruz. Çünkü su olmadığı için çamaşır makineleri çalışmıyor. Banyo yapmak için suyu ocakta ısıtıyoruz. Susuzluk Yamaçta çileye döndü. ASKİ’ye durumu bildirdik. Yeni bir sondaj açma sözü verdiler. Ancak yeni sondaj sözünü 4 aydır yerine getirmediler. Her hafta gerek ASKİ’ye gerekse Büyükşehir Koordinatörü fatih Akkentli’ye arıyorum. Durumun aciliyetini anlatıyorum. Köydeki susuzluğun boyutlarını anlatmaya çalışıyorum. Sürekli olarak bugün, yarın diye oyalanıyoruz. Mahallede susuzluk çileye döndü. Yetkililer bize sürekli oyalıyor. Köyde yani mahallede su yok. En yakın su alabileceğimiz yer yaklaşık 2,5-3 km. ilerdeki nenem suyu. Hergün hayvanlarla veya araçlarla nenem suyuna gidip günlük su ihtiyacımız karşılıyoruz.”dedi.

Mahallenin 500 metre yakınında bir kaynak suyunun olduğunu söyleyen Muhtar Ali Bozgunsoy “Bu su uzun yıllardır Söke’ye gidiyor. Suyun bir kısmı boşa akıyor. ASKİ yetkililerine bu durumu anlattık. Bu fazla suyu Yamaç içme suyu deposuna bağlayalım dedik. Ancak bu girişimlerimizden de sonuç alamadık. Köyün 500 metre yakınında çok kuvvetli bir su var. Bu suyun yarısı boşa akıyor ama Yamaç Mahallesi tarihinin en susuz günlerini yaşıyor. Su nedeniyle mahallede sürekli sorun yaşanıyor. Mahallemizden Söke’ye su veriliyor ama biz susuzuz.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na sesleniyorum. Yamaç Mahallesindeki su sorunu belki kendisine bildirilmedi. Kendisi bizim yaşadığımız su sıkıntısını, susuzluk çilesini bilse en kısa sürede sorunu çözecektir. Mahallede uzun süredir ne çamaşır makineleri ne şofbenler çalışıyor. Çamaşırlar elle yıkanıyor. Bir artezyen açmak bu kadar mı zor. Kasım ayında susuzluk çekiyoruz. Mahallede her gün bir kişi su ihtiyacını temin etmek için görevli. Sabah okula giden öğrenci akşamüzeri okuldan dönüşte ödevlerini yapmak yerine önce su ihtiyacını karşılamak için nenem suyuna gidiyor. Yetkililere sesleniyorum. Artık susuzluktan bıktık. Susuzluğumuza çare bulsunlar. Yamaçta su yok. Suyun olmadığı yerde hayatta olmaz. Taşıma suyla nereye kadar yaşayacağız.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.