Son Dakika

• No Posts Found

KEŞİF RAPORU İLE DESTEKLEME VERİLMESİNİ İSTİYORLAR

Söke’de 70-80 yıl önce tapulu arazilerin köy senetleri ile el değiştirmesinden kaynaklı olarak 14 bin dekar alanda yapılan üretimler devlet desteklerinin dışında tutuluyor. Arazilerin fiili sahipleri olan çiftçiler, resmiyette kullandıkları bu arazilerin tapularının adlarına kayıtlı olmaması nedeniyle devletin tarıma verdiği hiçbir destekten yararlanamadıkları gibi bu arazileri ipotek göstererek devletten düşük faizli kredi de alamıyorlar.

Bu durum Avşar Mahallesi ağırlıklı Karacahayıt ve Serçin Mahallelerinde bulunuyor. Avşar Mahalle Muhtarı Erdoğan Bakan, yıllardır 2002 yılından beri devam eden bu durum nedeniyle devletten almaları gereken yaklaşık 17 milyon TL.’lik tarımsal desteği alamadıklarını belirterek “2002 yılına kadar keşif raporu ile devletin tarıma verdiği desteklerden yararlanabiliyorduk. 2002’den sonra keşif raporu geçerliliğini kaybetti. 70-80 yıldır fiilen kullandığımız, emlak vergilerini ödediğimiz bu arazilerden ürettiğimiz ürünler için prim, mazot-gübre desteği, organik tarım, iyi tarım ve ÇATAK gibi devlet desteklerinden yararlanamaz olduk. Önümüzdeki süreçte ağırlığımı bu konu üzerine vereceğim.

Muğla’nın Milas ilçesinde bizim durumumuzda olan arazi sahipleri olduğunu öğrendik. Onlar 2002 yılından sonrada devlet desteklerinden yararlanmaya devam etmişler. Arazilerini uzun süredir kullandıklarını keşif raporu ile belgeleyen bu insanlar devletin her türlü tarımsal desteğinden faydalanmaya devam etmişler. Bizde de aynı uygulama yapılmasını istiyoruz. Bu güne kadar mağdur olduk. Bundan sonraki dönemde mağdur olmak istemiyoruz. Atalarımızın dedelerimizin cahilce tapulu arazilerin köy senetleri ile alıp satmalarının faturasını biz torunlar ödemesinler.

Milas İlçesinde uygulanan keşif raporu ile devlet desteğinden yararlanma bizde de uygulanabilir. Zaten 2002 yılına kadar bu durum Söke’de de uygulanıyordu. İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü, Ziraat Odası, Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı ve diğer kurumlardan oluşan heyet arazide keşif yapıyor, keşif sonrasında düzenlenen rapor ile tarımsal destek alınıyor. Bu durum Milas’ta 2002’den sonra da kesintisiz olarak devam ediyor. Kanunlar Milas’ta farklı, Söke’de farklı değildir. Onlar alabiliyorsa bizde almamız gerekiyor. Önümüzdeki günlerde İlçe Tarım Müdürlüğü, Söke Ziraat Odası ve diğer çiftçi kuruluşlarından oluşan bir komisyonla yanımıza AK Parti Söke İlçe yönetimini de alıp önce Aydın Valiliğini daha sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını ziyaret edip soruna çözüm yolu bulmaya çalışacağız. Bizim en büyük dayanağımız Milas’ta bizim durumumuzdaki çiftçilerin devlet desteklerinden yararlanıyor olması.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.