Son Dakika

• No Posts Found

SULAMA BİRLİĞİ, DOLDURULAN AZMAKLARI TEKRAR AÇIYOR

Son günlerde bazı çırçır fabrika sahiplerinin hayvan çiftlikleri kurmak için Söke Ovasında bulunan azmakları doldurma çalışması yapmaları tepkilere neden oldu. Bazı çiftçiler Balat ve Batmaz ovaları ile bazı bölgelerde azmakların doldurulması üzerine durumu Devlet Su İşleri Müdürlüğüne şikayet ettikleri bilgisine ulaşıldı. DSİ’nin kendisine gelen şikayet üzerine, azmakların doldurulması, açılması gibi durumlarda yetkinin Söke Ovası Sulama Birliğinde olduğu söylediği belirtildi.

Söke Ovası Sulama Birliği Başkanı Necdet Özekmekçi, azmakların bazı çırçır fabrikaları sahiplerince doldurularak hayvan çiftliği yapılmak istenmesi ile ilgili olayı doğrulayıp “Maalesef böyle bir durum var. İşi gücü bıraktık, doldurulan azmakları tekrar açmaya çalışıyoruz. Azmaklar Söke Ovasının sulanmasında önemli bir görevi yükleniyor. Özellikle kış sulamasında ve kuraklık yıllarında buralar su depolarıdır. Kış mevsiminden dolu olarak bırakılan azmaklar ihtiyaç duyulduğunda üreticiler tarafından kullanılıyor. Azmaklar sulama dönemlerinde sigorta güvencesi görür. Bunun için azmakların hangi gerekçe ile olursa olsun doldurulmasına izin vermeyiz. Azmakların doldurulması Söke Ovasındaki doğal dengeyi de bozacaktır. Azmaklar aynı zamanda Söke Ovasında önemli bir sorun olan taban suyunun yükselmesini önleyen önemli bir işlevi de görüyor. Doldurulan azmaklar üretimin devamlılığı için tehlikedir. Azmakların doldurularak üzerlerine yatırım yapılması Söke Ovasının sürdürülebilirliğini de tehlikeye atar. Bunlar olmaması gereken şeyler. Maalesef oluyor. Doldurulan azmakları eski hallerine getirmeye çalışıyoruz.

Söke Ovası Menderes Nehri Havzasının sonunda. Taşkın riski ve kuraklık riskinin en fazla yaşandığı yer. İşte görüyoruz, yağışlar düzensiz. Aralık ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde bölgemize iki defa yağmur yağdı. Kuraklık tehlikesi kapıya dayandı. Yağmurların ne zaman yağacağı belli değil. Yağmur yağacak diye bir garantide yok. Azmaklar bu yönden kuraklık dönemlerinde sulamada çok büyük işlev görüyor. Mevcut azmakları bırakın doldurmayı yeni azmaklar açılmalıdır.” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.