Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE ŞEHİDİN ADI CUMHURİYET ANADOLU LİSESİNDE YAŞAYACAK

Fatma Acar: Umarım bu okuldaki her öğrenci en az Emre Acar gibi biri olur.

17 Aralık 2013 tarihinde Ankara yakınlarında Kara Kuvvetleri Kara Havacılık Komutanlığı’na ait Skorsky tipi helikopterin düşmesi sonucu 3 arkadaşı ile birlikte şehit olan Sökeli Kara Pilot Üsteğmen Emre Acar’ın ismi Söke’de Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne verildi. Dün saat 14. 30’da düzenlenen törenle okulun adı bundan böyle Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesi oldu.  Törenin Emre Acar’ın şehit olduğu tarih olan 17 Aralık 2013 tarihinin yıldönümünden 1 gün önce yapılması ayrı bir anlam taşıdı. Törene katılanlara pilotların giydiği şapkalar giydirildi. Şehidin eşi Fatma Acar zaman zaman törende gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Dün saat 14.30’da okulda düzenlenen törene Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Söke Garnizon Komutanı İstihkam Albay Uğur Hakan Kocatürk, İzmir 3. Kara Havacılık Alay Komutanı Kara Pilot Albay Hüsamettin Gürel, şehidin çok sayıda pilot arkadaşı, şehidin annesi Özcan Acar, babası Mümin Acar, kardeşi Duygu Acar, eşi Fatma Kıllı Acar başta olmak üzere Söke ve Kuşadası’ndan çok sayıda daire müdürleri, davetliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Kara Pilot Yüzbaşı Recep Ünlü, “Bizler mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Türk Silahlı Kuvvetlerinin birer ferdi olarak üniformamızı giydiğimiz ilk gün ettiğimiz yeminde barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada, her zaman ve her yerde milletime ve cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle hizmet, kanunlara ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerliğin namusunu, Türk sancağının şanını canımdan aziz bilip icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatımızı feda eyleyeceğimize namusumuz üzerine and içmiş kişiler olarak; yapılması gereken her türlü görev için canımızı vermekten çekinmeyiz. Görevlerde can verirsek bizim için yüksek mevki olan şehitlik mertebesine ulaşacağımızı biliriz. Şehit olursak bedeniniz vatan topraklarına emanet edilirken, toprağın, vatanın ve milletin geride bıraktıklarımıza sahip çıkacağını biliriz. Şehidimiz kara pilot üsteğmen Emre Acar. Bu günden itibaren bizler, bir parçamızı sizlere emanet ediyoruz.

Sevgili öğrenciler, biliyor ve inanıyoruz ki sizler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, ağabeyiniz Emre gibi, vatansever, şerefli, dürüst ve çalışkan bireyler olarak, hedeflediğiniz yolda bıkmadan, yorulmadan ve sapmadan yürüyecek ve hatta koşacaksınız. Bu zorlu yolda karşılaştığınız engelleri sizler için kaldıracak, karanlıklarınızı aydınlatacak yardımcılarınız, yani öğretmenleriniz olacak. Lütfen onların kıymetini bilin.”dedi.

Konuşmanın ardından törende İzmir 3. Kara Havacılık Alay Komutanı Kara Pilot Albay Hüsamettin Gürel tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürü Ünat Aydın’a helikopter maketi hediye edildi. Daha sonra törene katılan protokol üyeleri ve şehit Emre Acar’ın ailesi tarafından Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin kurdelesi  kesildi.  Okul salonunda hazırlanan Kara Pilot Üsteğmen Emre Acar köşesinin açılışı Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ve Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy tarafından yapıldı.

Baba Mümin Acar duygularını ifade etmekte güçlük çekerken; “Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” derken kelimeler boğazında düğümlenince konuşmayı yarıda bıraktı. Eşi Fatma Acar ise; “Sadece şunu söylemek istiyorum. Umarım bu okuldaki her öğrenci en az Emre Acar gibi biri olur” ifadelerini kullandı. Tören sonrasında Söke Asri Mezarlığa geçilerek Sökeli şehit Kara Pilot Üsteğmen Emre Acar’ın kabri başında dualar okundu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.