Son Dakika

• No Posts Found

Bakanlığın açıkladığı 96 hileci firmadan 13’ü Aydın’dan

(İHA) – Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıkladığı 150 parti hileli ürünü piyasaya sürdükleri tespit edilen 96 firmadan 13’ünün Aydın’da faaliyet gösterdiği belirtildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sitesinden yaptığı açıklamada 96 firmaya ait 150 parti ürünün hileli olduğunu açıkladı. Bakanlık, 2012 yılından bu yana 642 firmaya ait bin 323 parti ürün tüketicinin bilgisine sunmuştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu Kanun kapsamında yayımlanan ‘Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik’ gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten veya ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Tüketicinin sağlığı ve menfaatinin korunması ile sektörde haksız rekabetin önlenmesine yönelik bu uygulamamız ile Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak tüketici aracılığıyla firma üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması, firmaların “güvenilir gıda üretimi” ne teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Bütün bu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, BİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız açısından çok önem arz etmektedir. Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 96 firmaya ait 150 parti ürünü Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 642 firmaya ait 1323 parti ürün tüketicinin bilgisine arz edilmiştir. Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Aydın’dan 13 firma listede yer aldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan listeye yer alan taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi ilave ettikleri tespit edilen Aydınlı firmaların listesi şu şekilde: Varpa Gıda San. Tic. Ltd. Şti. Efeler/Aydın; Anıl Konuk Yerli Ürün Ticareti Köşk/Aydın; BFM Gıda Tarım Taşımacılık Teks. San. Tic. Ltd. Şti. Buharkent/Aydın; Umut Gıda Merkezefendi/Denizli dolum yeri Özovalı Gıda Tarım İnş. Oto San. ve Ticaret Limited Şirketi Efeler/Aydın; Başkanoğlu Yerli Ürün Ticareti-Seçkin Adıyaman-Efeler/Aydın; Başkanoğlu Yerli Ürün Ticareti-Seçkin Adıyaman-Efeler/Aydın; Karaca Ticaret-İsa Karaca Köşk/Aydın; Bölükoğlu Yerli ürün Ticaret Köşk/Aydın; RVR Dış Tic. Gıda Demir Çelik İnş. Oto. Mak. Tic. Ltd. Şti. Köşk/Aydın; RVR Dış Tic. Gıda Demir Çelik İnş. Oto. Mak. Tic. Ltd. Şti. Köşk/Aydın.

Aydın’daki denetimlerde ürünlerinde domuz eti kullandıkları tespit edilen firmalar ise şu şekildi. Demet Yemek San. Gıda Hayvan Ltd. Şti. – Akın Acar Efeler/Aydın; Demet Yemek San. Gıda Hayvan Ltd. Şti. (Lokanta Kısmı)Efeler/Aydın ile Nehir Pide Kebap Çorba Salonu – Mehmet Alagöz Efeler/Aydın.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.