ADAB-I MUAŞERET

MEHMET NEZİR AYGÜNdevam

İslam dininde cuma namazı ve camide cemaatla kılınan namaza son derece önem verildiği halde, erkek ve kadın karışıklılığını ve ortaya çıkacak fitneyi önlemek için, Hz.Peygamber (A.S.M.), kadınları bu namazlardan muaf tutmuş ve onlar için evde namaz kılmanın camide kılmaktan daha faziletli olduğunu “Kadınların en hayırlı mescidleri, evlerinin köşesidir” hadisiyle şereflendirmiş ve desteklemiştir.

Doğrudan doğruya Sünnete tabi olmak ve onu hayatımızın her safhasında hayata geçirmek, efendimizi hatıra getiriyor. Hatta en küçük bir uygulamada, hatta yemek, içmek ve yatmak adabında Sünnete uyulduğu dakikada, dini hayatın ne kadar önemli ve değerli olduğu ortaya çıkmaktadır.

13- Hitaplar ve tanışma adabı

Tanışma veya tanıştırılma ölçüsünde,genç bir kimse, daha yaşlı olan kişiye takdim edilir. İki kişiden daha az kıdemli olan, daha kıdemli olan kimseye takdim edilir.

Mesela: “Sayın Valim, sizi Okul Müdürümüz… Bey’le tanıştırayım.” vb.. Yeni tanıştığınız bir kişiyle sohbet veya yeni tanışılan birisiyle konuşmaya başlamak oldukça zordur. Tanışmalarda kimi zaman sadece isimler, meslekler söylenmekle yetinilir. Sonra da havadan, sudan laf bulup konuşma yapabilmek için iki taraf da zorlanır. Oysa bu tanıştırma işlerinde usta tecrübeli kişiler tanıştırılırken söze başlamayı kolaylaştırıcı bilgileri de araya sıkıştırılmaya çalışılmalıdır. Mesela; “Size Mehmet Bey’i tanıştırayım. Kendisi de sizin gibi engin konulara ve gerekli bilgilere ve tecrübelere vakıf insandır.”. Böyle yapmakla söze başlamak,ortak bir konuşma konusu bulmaya yardımcı olunur ve sıcak bir tanışma ortamı başlamış olur.Buna göre aşağıdaki adab kurallarına dikkat etmemiz gerekir.

1-Sayın (Burada makam sahibi ve ismi ifade edilmelidir) Emniyet Genel Müdürü SayınMehmet Ali ÖZ (Sayın kelimesi isme bitişik olur)

2-Üst ve bayanla güneş gözlüğüyle konuşulmaz.

3-Bayan yerine mutlaka “Hanımefendi” denilmelidir.

4-Tanıştırılacak kişi,eğer vali yardımcısı veya genel müdür yardımcısı ise,”sayın valim” veya “sayın Genel  Müdürüm” diye hitap ve takdim edilir. Eğer vali veya genel müdür toplantı veya törende hazır bulunurlarsa o zaman sayın valim veya sayın genel müdürüm diye hitap edilmemeli,makamlarının durumu belirtilmelidir.

5-Valilerimizden veya Emniyet eski genel Müdürlerimizden, “Eski” ifadesi hitabın  başına alınmalıdır.

6-Ast, üste takdim edilir. Yani muhatap üsttür.Yani makam olarak küçük memur büyük memura tanıştırılır.Makamı büyük olanlar makamı küçük olanlara  tanıştırılmaz.

7-Diğer zamanlarda muhatap bayandır. Yani erkek bayana takdim edilir.

8-Genç yaşlıya, tek kişi gruba, yeni gelen ortamda hazır bulunanlara takdim edilir.

devam edecek

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.