Son Dakika

• No Posts Found

haftanın yorumu- DÜNYANIN MODERN KASAPLARI

mustafa uluçayMUSTAFA ULUÇAY

Dünyada teknolojinin çok ileri gitmesi her şeye bir  farklılık getirdi. Fabrikalar makineleşmenin geliştirdiği seri aletler üretmektedir. Traktöründen, insansız uçaklara ve fezayı dolaşan roketlere ve dünyayı kontrol eden uydulara, televizyonundan, internete ve akıllı cep telefonlarına kadar makineleşme jet hızıyla ilerliyor. Bir tarafta isnan yararına, rahatına ve kolayına bu teknoloji hizmet ederken, diğer tarafta da, insanın zararına, ölümüne ve sefaletine de hizmet etmektedir. Akıllı silahlar yapılıyor, direk hedeflere kilitleniyorlar. Daha çok insan öldürmek, huzursuzluğu ve acıyı çok daha geniş kitlelere salmak için teknoloji farklı boyutlarda kullanılıyor. Bu konuda çok güçlü olanlar insanlığa çok büyük zararlar vermektedir. Bunların amacı gücüne-güç katmak ve insanları korkutup hükmetmek ve refahını devam ettirmektir. Bunu kendilerince hesap ettikleri farklı zamanlara yayıp, sindirmeyi ve korkuyu devamlı diri tutmak için yapmaktadırlar. Ancak, bu amaçlarını hiçbir zaman açık etmemekte  ve gizlemektedirler. Bu konuda yararlandıkları en güyük avantajları da, insanların atalet ve cehaletleridir. Bu durum dünya konjektöründe dönen olayları, geçmişi, şimdiki hali ve istikbali doğru-dürüst değerlendirememeninin eksikliği ve yanlışlığı bu süper güçlü devletlerin işine yaramaktadır. İstismar, yalan-dolan ve entrika bu devletlerin yaptığı en başarılı politikalardır. İşte şimdi de bunu Ortadoğuda, İslam ülkeleri üzerinde bütün maharetlerini göstererek uygulamaktadırlar.

DİKKATLERİ  SAPTIRMA  OYUNLARI

Eskiden kasaplar kesecek olduğu hayvanları sıraya dizer ve tek-tek keserdi. Şimdi, teknoloji gelişti hayvanları makineler kesiyor, yüzüyor ve parçalayıp farklı şekillere ayırıyor ve yenmeye hazır hale getirip satışa sunuyor.  Yani, artık insan kasapları ortadan kalktı, makineler kasaplık yapıyor. İnsan eli değmeden hayvanlar kesiliyor, marketlerde çeşitli isimler altında vatandaşlara satılıyor. İnanlara bu hizmetin verilmesi taktire şayan bir gelişme olarak kabule mazhar olmaktadır. Ama, bu teknolojinin farklı bir boyutuda direkman insan kasaplığını da ortadan kaldırıp, savaş teknolojisi denilen bir kasaplıkla insanlar kitleler halinde öldürülüyor. Bu teknolojiyi yukarıda ifade etmeye çalıştığım güçler, maddi çıkarları için insanlar üzerinde kullanıyorlar. Ama, yine de yukarıda dediğimiz gibi insanların zayıflığını ve cehaletini fırsat bilerek bunu yapıyorlar. İşte ortadoğuda asırlardır uyguladıkları budur. Araplar üzerinde demokrasi, insan-hakları ve tek adam iktidarına karşı olma teranesiyle ortaya koydukları durumu görüpte anlamayanlara ne demeli bilmiyorum.  Bu arada bazı kişiler muhalefete o kadar alışmış ki, bu onlarda adeta vazgeçilmez bir itiyat haline gelmiş.  Bir sefer olsun tam haliyle doğruyu teslim etmek mümkün olmuyor. Bunlar muhakkak her halu-kârda muhalette olduğunu itiraf etmek mecburiyetini hissediyorlar. Neyse, kısa keselim Aydın havası olsun, devleti idare edenlerin şu durumda destekçileriyiz. Milletimizin ve devletimizin düşmanlarına karşı verdikleri mücadelelerde Allah’tan başarılar diliyoruz. Allah yar ve yardımcıları olsun.

İLÇEMİZ  SÖKE’Yİ DE

UNUTMAK  YOK

Evet, ülke olarak genel manada içinde bulunduğumuz durumun önemine binaen kısa bir analizini yapmaya gayret ettik. Biraz da mahallimizden bahsetmek istiyoruz. Çünkü burasıd a yaşam alanımız. Beyni yıkanmış bir megola manyak, Rus Büyük Elçisi’ni arkasından vurarak ne kadar aşağılık biri olduğunu gösterdi. İlçemizden biri olması dolayısıyla Sökeliler olarak bizi üzdü. Gerçi daha orada cezasını çekmekle belasını bulmuş oldu. Ama ne yapalım bazen böyle sapık caniler de olabiliyor. Allah böylelerinden de insanlığı korusun. Ülkemizin nasıl bir ihanet şebekelerinin içinde olduğunu sosyal medyadan ve basından izliyoruz. Ama, Allah’ın izni-keremiyle bunların hepsinin üstesinde geleceğiz. Buna inanıyor ve bütün kalbimizle de destekliyoruz. Bu arada ilçemizin gündeminde diğer sorunlara da kısaca değinelim. Söke’mizin cadde ve sokaklarının bakımsızlığı ve trafiği ile dertli olduğumuz malum. Geçen hafta Pazartesi günkü Haftanın Yorumu yazımızda Çeltikçi Mahallesi Adliye Sarayı’nın giriş kapısından yukarı doğru Barış Koop. evlerine çıkıştaki caddenin perişanlığından bahsetmiştik. Hafta sonu Cuma günü bu caddenin tamiratına başlandığını gördük sevindik. Aslında bu cadde tümüyle yenilenmesi lazım. Çünkü, çok bozuk. Belki şehiriçi dolmuşlarının güzergahı ve Adliyenin önünden geçmesi dolayısıyla bu karara varılmıştır. Ancak, şehiriçi dolmuşları Efes Sineması’nın ve Vergi Dairesi’nin de önünden yine Barışa çıkmak mümkün. Onun için, bu Cadde toptan yenilenmeli ve güzergah buradan verilebilir diyor, bu duygu ve düşüncelerle herkese esenlikler diliyorum.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.