Son Dakika

• No Posts Found

“ARAZİLERİMİZİ BİZ KORURUZ”

Kırsal Mahallelerde yaşayan vatandaşlar ile Söke Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı arasında arazilerin kimin tarafından kullanılacağı konusunda anlaşmazlık devam ediyor. Kırsal Mahallelerde yaşayan vatandaşlar korumaya ihtiyaçlarının olmadığını belirtirken, Söke Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı ise arazileri kendisinin koruyacağı konusunda ısrarını sürdürüyor. Kırsal Mahallelerde bulunan vatandaşlara ödeme tebligatları gönderiyor.

Dün Söke Kaymakamlığına gelen Kaygıllı Mahallesi sakinlerinden Cihan Şahan geçen yılda kendisine koruma ücreti tahsil ettirildiğini belirterek “Kaygıllı Mahallesi kırsal bir alanda bulunuyor. Mahallenin en büyük geliri zeytin, çam fıstığı ve hayvancılık. Su sorunu nedeniyle sebze yetiştirilmiyor. Zaten sebze yetiştirilecek alanda yok. Bundan dolayı gelirimiz zeytin, çam fıstığı ve hayvancılık. Bundan dolayı hayvanlar arazilere zarar vermiyor. Hatta biz hayvanların arazilerde bulunmasını istiyoruz.

Ancak Söke Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı bizden koruma ücreti istiyor. Geçen sene bana 118 TL. koruma ücreti tahakkuk ettirildi. Bunun üzerine koruma istemediğimi belirten bir yazı ile Söke Çiftçi Malları Koruma Başkalığına başvurdum. Çünkü bizim ayrıca mahalle sakinleri olarak koruma istemediğimizi, arazilerimizin korunmaya ihtiyacı olmadığını dair toplu bir şekilde imzalayıp koruma başkanlığına verdiğimiz bir dilekçe var. Geçen yıl bu 118 TL.lik koruma ücreti iptal edildi.

Bu sene yine bana koruma ücreti tahakkuk ettirildiğini görüyoruz. Söke Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı tarafından 172 TL. tutarında bir ücret tahakkuk ettirilmiş. Kaygıllı Mahallesinde sadece 5 kişiye böyle bir ödeme emri gönderilmiş. Neden 5 kişiye bunu anlamış değilim. Tahminim 50 dekar üzerinde arazisi olanların seçilmiş olabileceğini tahmin ediyorum. Ancak böyle bir durum haksızlık. Eşitlik ilkesine aykırı bir durum.

Sorunu Kaymakamımız ile görüşmeye geldim. Her sene biz bu tür işlerle mi uğraşacağız. Söke’ye 34 km. uzaktan geliyorum. Biz koruma istemiyoruz. Zaten korunacak arazimizde yok. Arazilerde topraktan başka bir şey yok. Söke Çiftçi Malları Koruma Başkanlığına kaymakamımıza şikayet edeceğim. Bu tür uygulamaların önüne geçilmesini isteyeceğim.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.