Son Dakika

• No Posts Found

ÜCRETLİ OTOPARK KARARINI MAHKEME İPTAL ETTİ

Aydın 2. İdare Mahkemesi, Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla AYBEL şirketi tarafından işletilen Aydın’nın Kuşadası, Söke, Nazilli ve Didim ilçelerindeki yol kenarındaki otopark kararını iptal etti. Ancak kararla ilgili görüşünü aldığımız Aydın Büyükşehir Belediyesi Söke Koordinatörü Fatih Akkentli, mahkeme kararında belirtilen birkaç eksiğin tamamlanmaya çalışıldığını belirterek uygulamanın aynen devam edeceğini söyledi.

Kuşadası, Söke, Nazilli ve Didim’de yol kenarlarındaki otoparklar yerel seçimlerin ardından Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı kararla AYBEL şirketine kiralanarak, belediyeye ait şirket tarafından işletilmeye başlandı. Kamuoyundan büyük tepki alan uygulamanın ardından Kuşadası’ndan Av. Nilgün Ögünçlü ve 5 arkadaşı mahkemeye başvurarak otopark uygulamasının iptal edilmesini istemişti.

Kuşadası’ndan Av. Nilgün Öğünçlü ve turizmci Levent Vardar ile Selver Servan, Ahmet Akgül, Bülent Burak Yalçındağ ve Şenol Eskin isimli vatandaşların başvurunu değerlendiren Aydın 2. İdare Mahkemesi, Nazilli, Söke, Didim ve Kuşadası’ndaki yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerindeki araç park yerlerinin 3 yıl süreyle Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla Büyükşehir Belediyesine ait AYBEL İnş. Org. Spor Hiz. Tem. Gıd. San. ve Ltd Şirketine kiralama kararını iptal etti. İdare mahkemesi iptal kararında, imar plan düzenlemesi yapılmadan yol, cadde ve sokakların otopark olarak kullanılamayacağı ve ilçe halkının otopark ihtiyacının nasıl çözüleceğinin belirlenemeyeceği yönünde karar verdi.

Kararı değerlendiren Av. Nilgün Ögünçlü, yaptığı açıklamada; “Aydın 2. İdare Mahkemesi, açtığımız davada; dört ilçedeki yol, cadde ve sokaklar için Aydın Büyükşehir Belediyesinin aldığı otopark uygulaması ve aybel A. Ş.ne kiralama kararını iptal etti. Kararın gerekçesi özellikle; imar plan düzenlemesi yapılmadan yol, cadde ve sokakların otopark olarak kullanılamayacağı ve belde halkının otopark ihtiyacının nasıl çözüleceğinin belirlenmesi gerektiği. Seçim öncesi iptal edileceği sözü verilmesine rağmen seçimin hemen sonrasında uygulamanın alanının genişletilerek sürdürülmesine yönelik haksız uygulamaya böylece yargı dur demiş oldu“ dedi.

AKKENTLİ: UYGULAMA AYNEN DEVAM

Aydın 2. İdari Mahkemesi’nin verdiği cadde üzerinde ücretli otopark kararının iptali ile ilgili görüşünü aldığımız Aydın Büyükşehir Belediyesi Söke Koordinatörü Fatih Akkentli “Cadde üzerinde ücretli otopark uygulaması ile ilgili mahkemenin tespit ettiği bir kaç eksik vardı. Bu eksikler tamamlanıyor. Uygulama aynen devam edecek. Sorun yok.”dedi. Dün cadde üzerinde Aydın Büyükşehir Belediye otopark görevlileri çalışmalarını devam ettikleri görüldü.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.