BİR HAFTADA 650 KİŞİ YENİ KİMLİK İŞLEMİ YAPTIRDI


İsmail ERAVCI -ÖZEL-

2017 yılının başlamasıyla birlikte çipli kimliklerde Sökeliler yoğun şekilde başvurular devam ediyor. Günlük ortalama 130 kişinin Söke’de nüfus başvurusunun yapıldığı bilgisi verildi. Söke Nüfus Müdürlüğü çipli yeni kimlik kartları nedeniyle büyük bir yoğunluk yaşanıyor.

Vatandaşlar yeni kimliklere büyük bir ilgi gösterirken, sabahtan itibaren Söke Nüfus Müdürlüğünde sıra numarası ile işlem yaptırıyorlar, Günlük ortalama başvuru sayısı 450’yi buluyor. Söke Nüfus Müdürlüğünde başvuruların büyük bir bölümünü yeni kimlik başvuruları oluşturuyor. Yeni çipli kimlik kartı başvurularında en fazla zaman kaybının parmak izi, avuç içi ve damar okumalarında yaşanması dikkat çekiyor. Okuma sırasında 4 defa doğrulatma yapıldığı için 3 veya 4. doğrulatma sırasında yapılan en küçük hatanın işlemin yeni baştan başlamasına neden oluyor. Bununda yaklaşık en az 5 dakikalık bir süre kaybına neden olduğu belirtiliyor. Parmak izi, avuç içi ve damar okumalarında her el için ayrı ayrı toplamda 16 defa işlem yapıldığını belirten vatandaşlar, parmak izi, avuç içi ve damar okuma işleminin daha hızlı şekilde yapılabileceğini söylediler.

Parmak izi ve avuç içi okuma cihazlarının son sistem olmasını isteyen vatandaşlar “Parmak izi, avuç içi ve damar yapısını tek seferde okuyan cihazlar var. Böyle cihazlar konursa işlemler daha hızlı olur. Günde 100 vatandaşın değil de 200 vatandaşın yeni çipli kimlik kartı işlemi yapılabilir. Bu şekilde vatandaşlar uzun süre Nüfus Müdürlüğü kapısında beklemek zorunda kalmazlar.”dediler

Öte yandan geçen hafta içinde yeni çipli kimlik kartı başvurusu yapanlar yeni kimliklerini sabırsızlıkla bekliyorlar. Yeni kimliklerin bu hafta sonuna kadar adreslere gelmesi bekleniyor.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.