Son Dakika

• No Posts Found

ADAB-I MUAŞERET

MEHMET NEZİR AYGÜNM. NEZİR AYGÜN

devam

Kasıklar, en geç kırk gün içerisinde mutlaka tıraş edilmesi gerekir. Bunları kırk günden fazla yerine getirmemek bütün mezheplere göre mekruhtur. Hanefilere göre bu tahrimen mekruhtur.

Hz. Enes (R.A.) anlatıyor: “Resülullah (A.S.M.), bize bıyığın makaslanıp, tırnağın kesilmesini, koltuk altının yolunup, eteğin traş edilmesini kırk gün aşmayacak şekilde sınırladı.” buyurmaktadır.

Bu temizlik, bütün peygamberlerin inanç sistemlerinde var olan bir yöntemdir. Bu temizliğin cünüp iken yapılması mekruhtur. Uygun olanı, kişiye gusül farz olmadan bu temizliklerin yapılmasıdır. Bedenden ayrılan her parça temizken ayrılmalıdır.

Tırnak temizliği

Tırnağı uzun olanın rızkı zorluk ve sıkıntı ile meydana gelir. Faziletli ve güzel olan, tırnakların haftada bir kesilmesidir. On beş güne kadar bırakmasında da bir mahzur yoktur. Kırk günü aşması ise, harama yakın (tahrimen) mekruhtur.

Tırnak kesmenin belirli bir günü ve zamanı yoktur. Gerektiği her an kesilebilir. Tırnak kesiminin Cuma günü namazdan evvel yapılması daha faziletli ve sünnettir.

Hz.Aişe (R.A.) Validemizden nakledildiğine göre, Peygamber Efendimiz (A.S.M.):

“Kim cuma günü tırnaklarını keserse, Allah onu öbür cumaya kadar ve üç gün daha fazla belalardan korur” buyurmuşlardır.

Kesilen tırnaklar gelişi güzel bir şekilde ortalıkta bırakılmamalı, uygun bir şekilde ortadan kaldırılmalı, toprağa gömülmelidir.

Nitekim Peygamber Efendimiz (A.S.M.) şöyle buyurmuştur:

“Tırnakları kesiniz ve onları gömünüz.” Nese-i.

Önce el tırnaklarını, sonra ayak tırnaklarını kesmek müstehabtır.

Ellerin tırnaklarını keserken, önce sağ elin şahadet parmağından başlayıp başparmakta bitirmek lazımdır. Sol elde ise serçe parmağından başlayıp başparmakta bitirmek lazımdır.

Ayak tırnaklarını keserken; sağ ayak serçe parmağından başlayıp başparmakla bitirmek, sol ayak başparmağından başlayıp serçe parmağa kadar sırayla kesmek daha uygun görülmüştür.

Ağız ve diş temizliği

İslam dini temizliğe büyük bir önem vermiş ve temizliği imanın alametlerinden saymıştır.Beden temizliği ile ilgili olmak üzere de, fıtrattan gelen ve geçmiş peygamberlerin de uyguladığı bazı temizlik noktalarına dikkat çekilmiştir. Sabık peygamberlerin dört sünneti arasında da diş temizliğine yer verilir.

Konuyla ilgili olarak Peygamber efendimiz (A.S.M.) şöyle buyurmuşlardır: “Dört şey geçmiş peygamberlerin sünnetlerindendir.

1-Haya (utanma) duygusu,

2-Koku sürünmek,

3-Diş temizliği,

4-Nikah yapmak.”

Dişlerin temizlenmesi için kullanılan sivak veya misvağın İslam`da kulluğun boyun eğme gibi bir yönü de vardır. Mezheblere baktığımızda:

1-Hanefîlere göre, misvakla dişleri temizlemede abdestin,

2-Şafiîlere göre ise namazın sünnetlerindendir.

Böylece her gün düzenli bir şekilde her abdest alındığında veya her namaz vaktinde, namazdan önce dişlerin de temizlenmesi amaçlanmıştır.

Devam Edecek

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.