Son Dakika

• No Posts Found

“SÖKE 1/5000 ÖLÇEKLİ REVİZYON İMAR PLANI” TARTIŞMASI SÖKE’DE GÜNÜN KONUSU OLDU


-Çerçioğlu, “Bizden söz konusu caddelerdeki binaları istimlak ederek yıkmamız isteniyor. 

Yok efendim. Ben niye vatandaşın evini, işyerini yıkayım. Hadi yıktığımızı düşünelim. Bina yapmak isteyen vatandaşa nasıl inşaat izni vereceksiniz?

İsmail ERAVCI -ÖZEL-

Önceki gün Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’ toplantısında Söke Belediyesi’nin 1/5000 ölçekli Revizyon İmar Planı’na yaptığı itirazının görüşüldüğü gündem maddesine geçildiğinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran arasında karşılıklı atışmalar dün Söke’nin gündemindeydi. Özellikle Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’ın caddelerin genişletilmesi için yıkımın yapılmayacağını söylemesi, Sökeliler tarafından yıkım yapılmadan bir caddenin genişletilmesinin mümkün olmayacağını dile getirdiler.

Oylama öncesi söz isteyen Söke Belediye Başkanı Toyran, oylamaya sunulan plandaki cadde genişliklerinin arttırılmaması halinde Söke trafiğinin gelecekte içinden çıkılmaz bir hal alacağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’a hitaben yaptığı konuşmada, “Ben de bir kaç cümleyle özetlemek istiyorum bu konuyu, yaklaşık kaç bin konut yıkılacak sizin dediğinize göre” diyerek tartışmayı başlattı.

 

ÇERÇİOĞLU-TOYRAN

TARTIŞMASI

Toyran, “Yok, yıkım yok orada”

Çerçioğlu, “Nasıl yok, tabii ki var. 5 binlik çalışmasını biz yaptık büyükşehir olarak. Siz yapmadınız. Yaklaşık kaç bin konut ve işyeri yıkılacak.”

Toyran, “Başkanım, yanlış bilgi veriyorsunuz bu konuda”

Çerçioğlu, “Bir saniye ne demek.. Yanlış nasıl bilgi veririm. İmar planını, 5 binliği biz hazırladık sayın başkan, siz hazırlamadınız. Evet söyleyin.”

Toyran, “Bizim yaptığımız ön çalışmada….”

Çerçioğlu, “Ön çalışma sizin yapabileceğiniz bir çalışma değildir. Büyükşehirin uhtesinde olan bir çalışmadır 5 binlik. Büyükşehir Kanunu’nu bir kez daha okumanızı tavsiye ederim.”

 

TOYRAN İTİRAZIN KABÜLÜ

YÖNÜNDE OY KULLANDI

Bu arada oylamaya geçen Çerçioğlu, komisyonun aldığı red kararını meclisin onayına sundu.

Yapılan oylamada AK Parti ve MHP’li üyelerin Söke Belediyesi’nin yaptığı itirazın kabulü yönünde oy kullandılar. Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’da itirazın kabulü  yönünde oy kullandı. Toyran haricindeki CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri Levent Tuna, Afet Er ve İsmail Yerli Aydın genelindeki CHP’li Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte hareket ederek Söke Belediyesinin yaptığı itirazın reddi yönünde oy kullandılar. Oylama sırasında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun “Sayın Başkanın oyu çekimser” şeklindeki sözünü ilk başta Söke Belediye Başkanı için söylediği algısı yaratırken, daha sonra bu sözü Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın için söylediği ortaya çıktı. Böylece Ağustos ayında yapılan meclis toplantısında Söke Belediyesi tarafından yapılan 1/5000 lik Nazım İmar Planına şiddetli şekilde savunan Germencik Belediye Başkanı önceki günkü toplantıda Söke Belediye Başkanını yalnız bıraktı. Böylece Söke Belediyesi tarafından yapılan itiraz oy çokluğu ile Aydın Büyükşehir Belediye Meclisinde kabul edilmedi.

 

SİZ SÖKE PAZAR YERİNİ YIKIP TİCARET-TURİZM ALANI YAPMIYORMUYDUNUZ?

Oylamanın ardından meclis salonundaki televizyonun başına geçen Özlem Çerçioğlu, Söke Belediyesi’nin genişletilmesini istediği cadde görüntülerinin ekrana verilmesini istedi.

Ekrandaki Albayrak Caddesi görüntüsüne işaret eden başkan Çerçioğlu, “sayın meclis üyeleri, basın mensupları bakın yıkılmak istenen binalar bunlar” dedi.

Bu arada “Başkanım” diye araya girmek isteyen Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’ı ise, “bir saniye ben size daha söz vermedim” diyerek susturdu.

Çerçioğlu, “Bizden söz konusu caddelerdeki binaları istimlak ederek yıkmamız isteniyor. Yok efendim. Ben niye vatandaşın evini, işyerini yıkayım. Hadi yıktığımızı düşünelim. Bina yapmak isteyen vatandaşa nasıl inşaat izni vereceksiniz” diyerek konuşmasına devam etti.

“Başkanım yanlış bilgi veriyorsunuz” diyerek araya girmek isteyen Toyran’ı bir kez daha susturan Çerçioğlu, “bir saniye efendim, ne yanlış bilgi vermesi, ne yanlış bilgi verecem. Arkadaşım sizin bulunduğunuz yerde, Söke’de pazar yerini kaldırıp, ticaret, turizm, konut yapmıyor muydunuz? Güzelim Söke’nin pazar yerini, onu siz biliyorsunuz. Değerli meclis üyeleri, değerli başkan, eğer siz bir yerde caddeyi büyüteceğim diyorsanız; o caddenin sağındaki ve solundaki evleri, apartmanları, dükkanları yıkmak zorundasınız.” şeklinde konuştu.

YENİ BİR SÖKE YARATTIK

Geçen yıl Temmuz ayında yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Söke’ye bin 500 dönümlük yeni yapılaşma alanı kazandırdıklarını kaydeden Başkan Çerçioğlu, “1500 dönümlük (Söke Hilmi Fırat Huzurevi ile Söke Çayı arasında kalan bölümdeki Çağdaş Kent olarak bilinen yer) yeni yer açtık Söke’de. 7-8 kat izni verdik. Burada yüksek yüksek apartmanları yapın. Müteahhitler burada yapsınlar inşaatlarını. Böyle bir projeyi Söke’ye kazandırdığı için Söke halkı bu meclis üyeleriyle gurur duyacak. Yeni bir Söke yarattık.” dedi.

 

SİZ SÖKELİLERİN EVİNİ

BARKINI YIKACAKSINIZ

Görüşmede tekrar söz isteyen Süleyman Toyran plan bölgesiyle ilgili bilgi verdi ve “Biz de diyoruz ki Söke olarak bu şansımızı kaçırmayalım” diye konuştu.

Araya giren Çerçioğlu, “efendim sizin için bir şans falan yok. Vatandaşı mağdur edeceksiniz, vatandaşın dükkanını, evini yıkacaksınız. Tamam bu konuyu kapattım, bitti. Sökeli vatandaşlarımız da rahat olsunlar, ben olduğum sürece evleri de, barkları da yıkılmayacak.” diyerek görüşmeyi sonlandırdı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.