Son Dakika

• No Posts Found

ZOR GÜNLER YAŞIYORUZ

mustafa uluçayMUSTAFA ULUÇAY

Hikmeti ilahi bu yıl kış çok şiddetli geçiyor. Ülkenin birçok yerinde kar bir metreyi aştı, bazı binalar üzerindeki karın ağırlığına dayanamadı çöktü. Birçok köy yolu kardan kapandı. Anayollarda bile trafik zaman-zaman tıkandı ve ulaşım güçlüğü yaşandı. Hatta son günlerde ülkenin kar yağmayan hiçbir bölgesi, ili-ilçesi  sanırım kalmadı. Öyle ki, ilçemiz Söke’ye de kar yağdı, ama fazla kalmadı eridi. Yani, ilçemiz Söke de karı gördü. Tabi bu arada yine ülke çapında soğuklarında hatırı sayılır bir seviyede seyrettiğini de kaydetmemiz gerekir. Yalnız, kışın bu şiddetine rağmen sevindirici bir durum var, ülkemizde sokakta soğuktan donup ölen olmadı. Bilmiyorum ben duymadım. Ama o kendilerini uygar sanan, insancıllık  politikalarında  mangalda kül bırakmayan modern Avrupa ülkelerinde insanların soğuktan donup öldüklerini duyuyoruz. Ülkemizi yöneten idarecilerden Allah razı olsun, şimdiye kadar böyle bir durumla karşılaşmadık. Buda bizim ülkemiz adına onlardan bu konuda üstün olduğumuzun belgesidir. Avrupa’ya çalışmaya gidenler anlatıyor, orada ayağı tökezlenip yere düşene yardım etmezlermiş, sebebi! Yasakmış, ancak devlete bildirilirmiş. Adamın o anda bir yudum suya ihtiyacı varsa yandı, veren olmazmış. Çünkü, yasak! Ama, adamlar haklı, karşılıksız yardımlaşma yok. Yahu, onlarla birlikte bir masaya oturup içilen çayların parasına sıra geldimi! “Alman usulü olsun” deyimiyle herkes kendi çay parasını veriyor.  böyle bir topluma aranızda yardımlaşın demek abes değil mi?..

İNSANLIK  PARAYLA  ALINMAZ-SATILMAZ

Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan zaman-zaman kürsülerden tekrar eder durur, “Koalisyon güçleri, Suriye’den savaştan kaçan mültecilere vaat ettikleri yardımı vermediler ve vermiyorlar.” Ama, sinsi ve entrikalı politikalarına hiç utanmadan devam ediyorlar. Çünkü, adamların çıkarcılık ve sömürgecilik genlerinde var ve ruhlarını ele geçirmiş. İnsanlık politika üretmekle olmaz, pratikte yapılması gerekenleri uygulamakla olur. Ama, onların kültüründe bu yok. Neyse, ülkemizde ekonomik durumun pek iyi gitmediği, doların ve altının yükselişe devam etmesinden anlıyoruz. Bunun arka planında kimlerin olduğu da bilinmektedir. Bu planın da ne gibi hesaplara bağlı olduğu oda bellidir. Bu konuda devletin  tedbirleri ile vatandaşın bu tedbirlere desteği önemlidir. Bunu patronlar ile konunun uzmanı ekonomistler devletle koordineli yürütmeleri icap eder düşüncesindeyim. Tabi konunun uzmanları bu işin yol gösterici elemanlarıdır. Bizim gibi sıradan gazeteciler ancak bu kadar laf edebilir. Dünyada gelişmiş devletler artık inanç savaşı değil, doğrudan çıkar ve menfaat savaşı yapmaktadırlar. Ama, geri kalmış ülkeleri içlerindeki inanç farklılıkalarını kullanarak savaştırırlar. Bunun idrakine varmakta o kadar kolay değil. Çünkü, bu duruma düşmemek için o ülke insanlarının ilmi-irfanı kemal noktasına ulaşması lazım. Ne yazık ki, bu insanların kültürel kimlikleri çağın gelişmişliğini takipte, asırlar öncesinin görüş ve inançlarına takılıp kalmış. Bunun ispatıda şimdi olduğu gibi mezhep savaşlarıyla gerçekleşmiş olmasıdır. Mesela,  şi–Sünni çatışması! Ayni anayasaya ve rejime bağlı iki partinin çatışması gibi! Bunun mantığı var mı? Ayni dine, kitaba ve beygambere bağlı insanların birbirine düşmanlıkları! Var mı bunun izahı? Netice bu değil mi?..

BİRAZ DA  YÖREMİZE  SÖKE’MİZE  BAKALIM

Söke fetret devri yaşamını sürdürüyor. Kışın getirdikleri ile, şimdiye kadar çözülmemiş sorunların birikintileri kafaları zorlamaya devam ediyor. Söke belediye Başkanı, Meclis Üyeleri ve Aydın Büyükşehir Belediye başkanı hepsi ayrı-ayrı telden çalıp bir “Yurttan Sesler Korosu” misali hava estiriyorlar. Ama, Söke’nin sorunları ilerde zorlayacak torunları, şimdiki sorumluları tepsinler bakalım horonları!.. Bu arada Dolar-döviz tırmanıyor, akaryakıt fiyatları rekor kırıyor. Dolara göre kütlü pamuk 3 TL. Mahlıç 7 TL. sınırı zorluyormuş. Ama bu bazılarını sevindiriyor. Evet, Söke’de CHP uyuyor, MHP ise mahalle gezilerine çıkıyormuş. 1/5000 Ölçekli Söke Nazım İmar Planı Revizyonuna Söke Belediyesi tarafından yapılan itiraz, 12 Ocak perşembe günü Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında 170 Hektarlık alanda yapılan itirazın ana fikrinin yol genişliği olduğu gerekçesiyle red edilmiş. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu, böyle bir plan yapma yetkisi Söke Belediyesinin değil bizimdir demiş. O meclis toplantısında daha bir çok şeyler konuşulmuş. Biz satırbaşları olarak bunları geçtik. Bu nasıl bir görev anlayışıdır Allah aşkına, yetki ve sorumluluk bilincinden yoksunluk. Ne günlere kaldık!  Ha bu arada unutmadan zikretmek istiyorum, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Çerçioğlu’da “ Ayak basmadık mahalle bırakmayacağız, Büyükşehir sahada olacak demiş. Söke İlçe Belediye Başkanı Sayın Süleyman Toyran bu gelişmeler karşısında ne düşünüyor, acaba kendileri nerede olacaklar? Onunda bazı hedefleri vardır herhalde! Neyse, daha fazla uzatmayalım, görüyoruz ki her hal ve şartlarda zor günler yaşıyoruz. Herkese esenlikler dileğiyle hayırlı haftalar temenni ediyorum efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.