Son Dakika

• No Posts Found

ADAB-I MUAŞERET

MEHMET NEZİR AYGÜNdevam

1-Birinci derece,bu en küçük derecedir ki, akrabalarımıza karşı tatlı sözlü, güler yüzlü olmak, karşılaştığımızda selamlaşmayı, hal hatır sormayı ihmal etmemek, her zaman kendileri hakkında iyi şeyler düşünmek ve hayır dilemektir.

2-İkinci derece,akrabaların bizzat ziyaretlerine gitmek ve çeşitli konularda yardımlarına koşmaktır. Bunlar daha çok bedenen yapılan ve yerine getirilen hizmetlerdir. Özellikle yaşlıları sık sık ziyaret ederek, yapılacak işleri varsa onları takip etmek kendilerini sevindirmek ve hayır dualarını almaktır.

3-Üçüncü derece,sıla-ı rahimdeki en önemli derecelerden biridir ki,düşkün akrabalara mali yardım ve destek sağlamaktır.

Bu durumda, yakınları görüp gözetmek deyince, yukarıda belirtilen üç derecedeki yardımdan hangisine güç yetiniyorsa, onun yapılması anlaşılmalıdır. Yapabileceği görevi yapmamak müslümanı bu konuda sorumlu kılar.

Birisinin cinayetiyle, başkaları akraba ve dostları sorumlu olamaz.Bir caninin cinayeti yüzünden taraftarları veyahut akrabaları kötü söz kınamalar ve tehditlerle işlenen cinayete ortak etmek,inanılmaz derecede zulüm ve kin ve düşmanlığı damarlara dokundurup, kin ve kasdi uygulamalar sonucunda,işlenen cinayete karşılık yeni masum kanının akmasına öncülük eden ve sebep olan cinayetler ortaya çıkmakta ve hatta mecbur edilmektedir.Bu ise, sosyal ve toplum hayatını  tamamen altüst eden yılan zehri gibi bir zehirdir ve dışarıdaki düşmanların parmak karıştırmalarına önemli bir ortam hazırlamaktadır.

Sıla-i rahim konusunda dikkat edilecek önemli konulardan biride, İyilik, karşılık bekleyerek yapılmamalı, sadece kişiyi görüp gözeten yakınlara karşı sıla-i rahimde bulunulmamalı, aksine, kişinin kendisini unutan, akrabalık bağlarını koparanlara karşı da bu görev yerine getirilmelidir.

Akraba ziyaretlerine olduğundan daha fazla önem vermek gerekli ve lazımdır.Bu konuda Peygamber Efendimiz (A.S.M: “Bir selam bile olsa akraba ile ilgilenin.” buyurmuştur.

Sıla–i rahim ile ilgili olarak yapılacak ilk hizmet, ana–babaya ait dinin emir ve tavsiyeleridir.Yani Allah’a kulluktan sonra yerine getirilmesi gereken görevlerin başında,ana–babanın hizmetini görmek, onların gönül rızalarını almak ve her durumda onları memnun etmektir. Haklı da olsa, onları hiçbir şekilde incitmemek, bir şikayet ve yakınma olarak “öf” bile dememektir.

Bugün,dünyada da islam terbiyesi,Allah ve resulünün istekleri doğrultusunda  tam olarak alınmadığı için, anne ve babanın mükemmel şefkatının hakkına karşı uygun ve güzel davranışlarla karşılık veremez ve belki de yanlış olan işlerinden dolayı her zaman hata yapmaya eğilimli olur.

Baba ne kadar haksız da olsa, oğul onun rızasını almaya mecburdur. Oğul da ne kadar ele avuca sığmayan katı yürekli ve canavar ruhlu da olsa, baba yaratılıştan gelen şefkat ve merhamet hissiyle ona karşı merhamet dolu olan duygularını yok sayamaz ve evladından uzak tutamaz.

Devam edecek

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.