Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE BORSASINDA 227 BİN TON PAMUK İŞLEM GÖRDÜ

Deniz Günal: İplikçi ithalat ettiği pamuğun fiyatından yüzde 10 daha aşağıya yerli üretim pamuğu almak istiyor. Bu da pamuk üretiminin erimesine neden oluyor.

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Deniz Günal, pamuk piyasaları konusunda açıklamalarda bulunurken, bu gün itibariyle Söke Ticaret Borsasında 227 bin ton pamuğun işlem gördüğünü belirterek, bu rakamın içinde Söke’deki tüccarların ilçe dışından getirdikleri pamuklarında bulunduğunu söyledi.

Söke Ticaret Borsası Başkanı Deniz Salih Günal piyasaları ile ilgili muhabirlerimize açıklamalarda bulunarak “Söke denince akla pamuk üretimi geliyor. Böyle olunca pamuk alım satımı yapan tüccarların sayısında da bir artış yaşanıyor. Söke’de Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin yanında Çırçır fabrikaları ve tüccarlar pamuk alıyor. Bu kapsamda sezon başından bu yana Söke Ticaret Borsası’nda 227 bin ton kütlü pamuk işlem gördü. Bu 227 bin ton kütlü pamuğun tamamı Söke Ovası’nda üretilmiş pamuk değil. Sökeli pamuk tüccarları sadece Söke’den değil, diğer ilçelerden de pamuk alıyorlar. Tescili Söke Ticaret Borsası’nda yaptırıyorlar. Yani 227 bin ton pamuğun tamamı Söke Ovasında üretilen pamuk değil.”dedi.

Pamuk fiyatlarını da değerlendiren Borsa Başkanı Salih Deniz Günal “Bilindiği gibi pamuk fiyatları Kasım ayında oldukça düşmüştü. Aralık ayı ile birlikte yavaş yavaş yükselmeye başladı. Şu anda sezon başındaki fiyatlara yaklaştı. Bu sezon öncesi az da olsa üreticiye bir güven sağladı. Ancak İplikçinin yerli pamuğa soğuk bakışı üreticide tedirginlik yaratıyor. İplik sektöründekiler yerli pamuk istiyor. Ancak aynı kalitedeki ithal pamuktan yüzde 10 daha düşük bir fiyattan pamuk almak istiyorlar. İplik sektörü hammaddede dışarıya bağlı kalmak için her yolu deniyor. Biz İplik sektörünün yerli pamuk alarak üreticiyi desteklemesini istiyoruz. Ancak onlar ithal ettikleri pamuktan daha ucuza pamuk almak istiyorlar. Bu büyük bir sıkıntı. Bu şekilde devam edilmesi durumunda yerli pamuk üretimi günden güne eriyecektir.”dedi.

Üreticinin pamuk üretiminden para kazanabilmesi için primin mutlak şekilde yükseltilmesini isteyen Günal “Hükümet 2015 yılı üretimi pamukta primi 55 kuruş açıklayacağı şeklinde söylendiler var. Bu pamuk üretiminden kaçış demektir. Söke biz kütlü pamuğa verilecek primin en az 1 TL. olmasını istiyoruz. Bunun altındaki yapılacak destekleme üreticinin para kazanamaması anlamına gelir. “dedi.–

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.