Son Dakika

• No Posts Found

DEKAR BAZLI DESTEKLEMELER KONUSUNDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİLİZ

İsmail ERAVCI -ÖZEL-

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, ürün bazlı tarımsal desteklemelerin yerini 2017 yılından itibaren dekar bazlı destekleme modeline geçileceğini belirterek, ancak dekar bazlı desteklemeler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

M. Kemal Kocabaş, gazeteniz Yeni Söke’ye gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak “Yağmurlar üreticiyi sevindirdi. Özellikle buğday ve zeytin üreticisi yağışlardan son derece memnun. Doğa yağmurlarla birlikte canlandı. Tarımsal üretimde mevsimlerin zamanında yaşanması çok önemli. Son günlerde vatandaşlarımızdan barajlardaki su durumu ile ilgili bizlere çok sayıda talep geliyordu. Bu talepler doğrultusunda DSİ Bölge Müdürlüğüne ziyaret ettik. Kendilerinden barajlardaki su konusunda bilgiler aldık. Bize son yağmurlarla birlikte barajlardaki su oranlarının yükseldiğini söylediler. Yani meydana gelen yağmurlar bu yıl için değilse bile önümüzdeki yıl için üreticiye nefes aldırdı. Barajlarda sıkıntı yok. Bunun yanında bölgemizde narenciye ilaçlamaları ve kış suyu uygulaması devam ediyor. İsteyen üreticiler kış sulaması yapmaya başladı.”dedi.

Pamuk fiyatları konusunu da değerlendiren Söke Ziraat odası Başkanı M. Kemal Kocabaş “Pamuk fiyatları dolara bağlı olarak yükseliyor. Bu yükselme aslında çok dengeli bir yükselme değil. Döviz kuruna bağlı bir yükselme. Biz isterdik ki pamuk fiyatları tüketicilerin taleplerine göre artsın. Ortada böyle bir durum yok. Döviz kuru artıyor, pamuk fiyatları yükseliyor. Biz pamuk üreticisi olarak döviz kuruna bağlı fiyatların yükselmesini istemiyoruz. Pamuğa duyulan ihtiyaç nedeniyle fiyatların artmasından yanayız. Döviz kuru artışında pamuk fiyatları ile birlikte maliyetlerde artıyor. Önümüzdeki yıl maliyetimiz yaklaşık yüzde 30 dolayında artacak. Bu durum bugün itibariyle geçerli. Döviz kuru artmaya devam ederse maliyetlerimizde artacak. Maliyetin artması sürdürülebilir bir tarım için büyük bir risk taşıyor. Özellikle pamuk üretiminin sürdürülebilir olması için maliyetin düşük olması gerekiyor. Şu anda Borsada pamuk fiyatları 6,90 TL,’ye kadar çıkmış durumda. Döviz kuruna göre fiyatlar yükselmeye devam edecektir. Önümüzdeki yıl için fiyatlar iyi olacaktır. 2017 üretim yılından beklentimiz bu yöndedir.”dedi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş yeni destekleme modeli ile ilgili de görüşlerini açıklayıp “Bilindiği gibi 2017 yılından itibaren ürün .bazlı destekleme yerini dekar bazlı desteklemeye bırakacak. Başbakanımız bunu İzmir’de Milli Tarım Projesi kapsamında açıkladı. Destek ürüne değil, dekara verecek. Ancak bunun nasıl olacağını bilmiyoruz. Kriterler belli değil. Bundan dolayı üretici endişeli. Nasıl olacak belli değil. Dekar bazlı destekleme modeli ile ilgili tebliğin bir önce yayınlanmasını bekliyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.