Son Dakika

• No Posts Found

İLÇE HAYAT BOYU ÖĞRENME PROJE TOPLANTISI YAPILDI


İsmail ERAVCI 

Kaymakam Kurtbeyoğlu: Halk Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği kursları Söke Belediyesi düzenlemiş sanılıyor. 

Oysa Belediye sadece yer temininde bulunuyor

İlçe Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu toplantısı dün saat 11.00’de Söke kaymakamlığı Toplantı Salonunda yapıldı. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nun başkanlığında yapılan toplantıda halk eğitim kursları ile ilgili bilgiler verilirken, önümüzdeki dönemde yapılacak olan kurslarla ilgili planlama yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesiyle başlayan toplantıya kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nun açış konuşması damga vurdu. Tahsin Kurtbeyoğlu, kursları Halk Eğitim Merkezinin düzenlemesine rağmen Söke Belediyesinin düzenlediği şeklinde algı oluşturulduğunu belirterek, halk eğitimin tanıtım konusunda daha aktif olması gerektiğini söyledi.

Toplumun değişik kesimlerinden oluşan Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu “Söke Halk Eğitim Merkezinin her alanda kurs açma imkanı var. Bu arada Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün faaliyetleri kesintisiz devam ediyor. Her alanda kursları düzenleyen kurum Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü. Ancak bu kursları düzenleyen Söke Belediyesi sanılıyor. Kursları Halk Eğitim Merkezi düzenliyor, vatandaş Söke Belediyesinin düzenlediğini sanıyor. Oysa Söke Belediyesi kursların düzenlenmesinde sadece yer temin ediyor. Öğretmeni de dahil olmak üzere yer haricindeki tüm ihtiyaçları Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü karşılıyor. Kurslarda belediye kontenjan sınırı var diyor. Böyle bir şey yok. Şunun bilinmesinde yarar var. Bizim için kontenjan sınırı yok. 12 kişi toplandığında hemen kurs açabiliriz. Her alanda kurs Söke Halk Eğitim Merkezi kurs açabilecek durumdadır.”dedi.

Daha sonra Halk Eğitim kursları ile ilgili bilgi verildi. Eylül ayından bu yana toplam 6733 kişinin kurslara katıldığı bilgisi verildi. Kaymakam Kurtbeyoğlu, bu sayının geçen yıl çok gerisinde olduğunu belirterek, düşmenin nedenini sordu. Halk Eğitim Merkezi yetkilileri geçen sene okullarda uyuşturucu konusunda eğitimlerin kursiyer sayısını yükselttiğini dile getirdiler.

Söke Halk Eğitim Merkezinin Sosyal ve kültürel kurslarının İngilizce, Almanca, İspanyolca, Arapça, okuma-yazma, resim, ebru, spor, üst eğitime hazırlık kursları, YGS-LYS, geleneksel Türk Mutfağı, Kur’an-ı Kerim, Osmanlıca, aile eğitimi, tel kırma, el sanatları, Kat-ı sanatı, giyim kursu, makine ve geleneksel el nakışı, step-aerobik-yoğa-dans, bağlama, keman, gitar, farklı yörelerin halk oyunları, fotoğraf çekimi, beden dili, iş hayatında iletişim, sosyal hayatta iletişim ve öfke kontrolünün olduğu bilgisi verildi.

Halk Eğitim Merkezi mesleki kurslarının ise; Bilgisayar ve veb tasarımı, temel ve ön muhasebe, on parmak klavye, bilgisayar destekli muhasebe, açık alan satıcıları, ağaç budama, Arı yetiştiriciliği, aşçı çırağı, avcılık eğitimi, emlak danışmanlığı, hasta kabul işlemleri, özürlü bakımı, yaşlı hasta refakatçisi, kalorifer ateşçiliği, kat hizmetleri elemanı ve servis komisi elamanı olduğu bilgisi verildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.