Son Dakika

• No Posts Found

HASAT SÜRESİNİ MAKİNE KISALTTI


İsmail ERAVCI

Mehmet İz: Söke Bölgesinde zeytin hasadının yüzde 95’i tamamlandı.

Söke Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, Söke ve çevresinde zeytin hasadının neredeyse sonuna gelindiğini belirterek, Söke’de zeytin hasadının sonuna yaklaşılırken, Muğla bölgesinde hasadın yeni başladığını söyledi. Mehmet İz, makineli hasat ile birlikte hasat süresinin de 4 aydan 45 güne düştüğünü söyledi.

Söke Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz yaptığı açıklamada “Bölgemizde kuraklık nedeniyle Aralık ayı ortalarında başlayan zeytin hasadı Ocak ayının yağışlı geçmesine rağmen yüzde 95’i tamamlandı. Makineli hasatla birlikte zeytin hasadında hasat süresi kısaldı. Geçtiğimiz yıllarda Nisan ayına kadar süren zeytin hasadı Ocak ayı ile birlikte kısaldı. Yaklaşık 3 aylık bir hasat süresi kısalması meydana geldi. Söke’de zeytin hasadının yüzde 80’i makine ile yapılıyor. Son 10 yıl içinde makineli hasat konusunda iyi bir yol aldık. Eğer makineli hasat yapılmamış olsaydı, hasadın ancak yarısına gelebilirdik. Hasat süresinin kısalmasıyla ağaçların dinlenme süresi arttı. Söke bölgesinde, hatta Aydın’da zeytin hasadı sona ererken, Muğla bölgesinde yeni başlıyor.”dedi.

Mehmet İz zeytinyağı fiyatlarını da değerlendirirken “Tariş olarak zeytinyağı fiyatlarını yükselttik. 5 asit zeytinyağı fiyatını 10 TL.ye yükselttik. Bunun yanında serbest piyasada zeytinyağı fiyatlarını iki aşamalı düşünmek gerek. Toptan fiyatlar 8-9 TL. arasında olurken perakende fiyatlar 15 TL. gibi bir rakama satılıyor. Önümüzdeki günlerde zeytinyağı fiyatlarının biraz daha yükseleceğini tahmin ediyorum. Çünkü kura bağlı olarak pamuk fiyatları artıyor ancak dolar kurunun yükselmesi zeytinyağı fiyatlarını şu anda etkilemiyor. Ancak önümüzdeki günlerde dolar kurunun yükselmesi fiyatlarında yükselmesine etken olacaktır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.