Son Dakika

• No Posts Found

ADAB-I MUAŞERET

MEHMET NEZİR AYGÜNDevam

Gıybet etmenin caiz olduğu konular

1- Şikayet şeklinde vazifeli birine iyi sözler söyler, ona yardım edip o inkar edeni, işlemiş olduğu suçlardan kurtarıp hakkını ondan almak için överse bu gıybet olmaz.

2- Birisi yanlış bir adamla çalışmak ister. Çalışmak istediği kişiyle bazı şeyleri danışarak nasıl yapılacağı,nasıl olduğu hakkında fikir alışverişinde bulunur.Kendisiyle fikir alışverişinde bulunmak isteyen kişiyi hiçbir ard niyet gütmeden, kendi fikir ve düşüncelerinin haklılığını ortaya koymak için o kişiye “Onunla beraber çalışma,eğer onunla çalışmak istersen ciddi manada zarar görürsün” demek gıybet olmaz.

3- Gayeyi ve amacı zarar vermemek,kötülemek olmayan bir durumla karşıdakini kötülemek ve her halini ortaya okuyup sergilemek değil, belki asıl gaye olarak, karşısındaki kişiyi iyi anlatmak ve tanıttırmak ve durumunu ortaya koymak için: “O topal ve serseri adam filan yere gitti.” derse buda gıybet olmaz.

4- Hakkında gıybet edilen adam,ortalığı karıştıran,düzeni bozan biridir,yani, fenalık yapmaktan sıkılmıyor, belki işlediği günahlarla gurur duyuyor,işlemiş olduklarıyla  zulmü alkışlayıp ona zemin hazırlıyor ve bu işten lezzet alıyor, aynı zamanda bu işten sıkılmayarak açık bir şekilde ortaya koyuyor dense yine gıybet olmaz.

İşte,gıybete ait olan bu maddelerde hatasız ve sırf hak ve maslahat için gıybet caiz olabilir. Yoksa gıybet, nasıl ateş odunu yer bitirir; gıybet dahi bütün olarak işlenen iyilik ve ibadetleri yok eder.

Eğer bir,gıybet etti veya istiyerek dinledi ise ve bundan da sıkıldı ise, sonraki zamanda gıybet edilen adama rast gelse: “Beni helal et.” demeli ve hellallik almalıdır.

32.Mescid cami ve

ezan adabı.

Ezan,islamın sesi,şiarı,varlığının nefesi ve kısaca her şeyi.Ezan okumanın çok büyük fazileti vardır.Ezan okuyana, onu dinleyen her yaratılmış can, ahirette ona şefaatçi olur. Müezzinin sesini insan, cin ve her ne can taşıyan varlık işitirse en uzağı bile kıyamet günü onun lehinde şehadet eder.

Konuyla ilgili olarak Hz. Ebu Hüreyre (R.A.)’nın bir rivayetinde,Hz.Peygamber (A.S.M.): “İnsanlar, eğer ezan okumak ile namazın ilk safında yer almada ne gibi bir hayır ve bereket olduğunu bilseler, sonra da bunu elde etmek için kura çekmekten başka çare kalmasaydı, mutlaka kuraya başvururlardı.” buyurmuş olduğunu bildirmektedir.

Ezan okunduğu zaman, müezzin ile beraber ezanı tekrar etmek ve ezan bittikten sonra da ezan duasını okumak her müslüman için gereklidir.

Bu konuda,peygamber efendimiz (A.S.M.): “Ezanı işittiğiniz zaman müezzinin söylediğini aynen (kelime kelime) tekrar edin. Sonra bana salât-u selâm okuyun. Zira kim bana salât-u selâm okursa Allah da ona on misliyle rahmet eder. Sonra benim için el-vesile’yi taleb edin. Zira o, cennete bir makamdır ki, mutlaka AlIah’ın kullarından birinin olacaktır. Ona sahip olacak kimsenin ben olmamı ümid ediyorum. Kim benim için Allah’tan el-Vesileyi talep ederse, şefaat kendisine vacip olur.” buyurmuştur.

Devam edecek

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.