Son Dakika

• No Posts Found

ADAB-I MUAŞERET

MEHMET NEZİR AYGÜNDevam

Bu konu hakkında Hz. Cabir (R.A.) rivayetinde Hz.Peygamber (A.S.M.)’ın: “Sarımsak ve soğan yiyen kimse bizden uzak dursun yahut mescitlerimizden uzaklaşsın, evinde otursun.” buyurduğunu bildirmektedir.

Mescidleri temizlemek ve temiz tutmak gerekir.Camiler kendi evlerimize benzemez,camiler toplu ibadet yerleri oluğundan buraların her yerden ve her şeyden daha temiz tutulması gerekir.

Namaz kılanın önünden geçmek caiz değildir. Ancak mescitte ön saflarda boş yer varken arka saflarda namaza duranın önünden geçip ileri safa gidilmekte bir sakınca olmaz.Aslında,namaz kılanların başka namaz kılanlara saygı çerçevesinde hem namazına hemde başkasının kılacağı namaza engel teşkil edecek bir durumun ortaya çıkmamasına dikkat etmesi gerekir.Burada önünden geçilen kimse cami adabına uymayarak kendi saygınlığını kendisi yitirmiş olmaktadır.Büyük camilerde ayaklar ile secde yeri arasından,küçük camilerde ise ayaklar ile kıble duvarı arasından geçen günaha girer.

Cami ve mescidler oldukca mütevazı olmalı, fazla lüks ve şatafata önem vermemek lazımdır.Camilerin süslenmesi ve tezyin edilmesi camilerin ruhuna aykırıdır.

Konu hakkında Hz.Peygamber (A.S.M.): “Ameli bozulan her kavim mescidlerini süslemeye yönelmişti.” buyurmaktadır.

Namaz kılan birinin, kendi mahalle,semt veya kendi köy mescidinde namaz kılması, diğer mescidler de namaz kılmasından daha faziletlidir, diğer mescidlerin cemaatı ister daha çok veya ister daha az olsun manayı değiştirmez.Yalnız bir mescidin imamı daha salih ve alim olursa, orada namaz kılmak daha faziletlidir. Bu konuda sadece “Mescid-i Haram” ile “Mescid-i Nebevi”de kendilerine has bir özellik ve üstünlük vardır. Bunlarda kılınan namazların sevabları diğer cami ve mescidlerde kılanan namazlara göre kat kat daha fazladır.

Ezan ile Kamet arasında yapılacak duların kabul olunacağını peygamber efendimiz (A.S.M.) bizlere müjdelemiştir.Bundan dolayıdır ki, ezan ile kamet arasında dua edilmeli, dünyevi ve değersiz söz ve konuşmalardan uzak durulmalı,caminin manevi  havasını bozmamalı.. Ezan ile kamet arasında Ayet-ül Kürsi okunması iyi bir tutum ve sevabı oldukca büyük bir davranıştır.

Konu hakkında, Hz.Peygamber (A.S.M.): “Ezanla kamet arasında yapılan dua reddedilmez (mutlaka kabul görür)” Öyleyse, “Ey Allah’ın Resulü, nasıl dua edelim?” dendiğinde. “Allah’tan, dünya ve ahiret için afiyet isteyin!” diye cevab vermiştir.

33.Meşveret (istişare)

toplantı adabı

Meşveret, yapılacak işler konusunda, sahasında ve o iş konusunda yeterli teknik bilgi ve donanıma sahip olan kişilerin bir araya gelerek oluşturdukları komisyonda birbirlerine  ve kendi fikirlerine müracaat edilerek kendilerine danışarak, onlardan görüş almaktır. Şura ve İstişare kelimeleri de aynı anlamda kullanılır.

Devam edecek

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.