Son Dakika

• No Posts Found

50 BİN ADET DELİCE AŞISI TALEBİNDE BULUNDU


İsmail ERAVCI

Kaygıllı Mahalle Muhtarı ve aynı zamanda Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cavit Gayaf, bölgede yağlık olarak bilinen tirilya cinsi zeytin üretiminin ağırlıkta olduğunu belirterek, delicelerin aşılanması durumunda bölgedeki zeytin üretiminin yaklaşık yüzde 30 bir artış yaşanacağını söyledi.

Kaygıllı Mahalle Muhtarı Cavit Gayaf Bağarası Mahallesinde Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu tarafından düzenlenen halk günü toplantısında üretime dönük projelerin yapılması gerektiğini belirterek “Bizim bölgemizde yağlık olarak bilinen tirilya cinsi zeytin ağırlıkta. 2014 yılı öncesinde Özel İdare tarafından aşılama projesi başlatılmıştı. Bu proje yarıda kaldı. Bölgede yaklaşık 50 bin adet delice ağacı üretim dışında bulunuyor. Bu delicelerin aşılanması için Söke İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü’nün kırsal mahallelerde aşılama projesi başlatmasını istiyoruz. Bölgede 50 bin dolayında aşılama bekleyen delice ağıcı var. Aşılama yapılırsa bölgede zeytin üretimi 3-4 yıl içinde yüzde 30 dolayında artış meydana gelecektir. Buda önemli bir gelirdir. İlçe Müdürlüğümüzün böyle bir proje başlatmasını istiyoruz. Bölgede salma hayvancılık yapıldığı için zeytin fidanı dikemiyoruz.”dedi.

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu bu istek üzerine Söke İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğünden aşılama konusunda proje hazırlamalarını istedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.