Son Dakika

• No Posts Found

KAHVALTI BAŞARIYI GETİRİR

Huriye Lale:“ Haftada en az 2 defa balık tüketmek bilinci açar, bunun için çocuklarınızın başarısı için balık tüketin”

İsmail ERAVCI-ÖZEL

Söke Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Başarılı çocuklar yetiştiren anne baba olmak konulu konferansta konuşan beslenme uzmanı Huriye Lale, hayatta başarılı olmanın birinci şartının dengeli beslenmeden geçtiğini belirterek, öğrencilerde sabah kahvaltısı ve balık tüketmenin başarının etkenleri arasında bulunduğunu söyledi.

Huriye Lale, uzun ve sağlıklı yaşamanın en temel öğelerinden birinin dengeli beslenmeden geçtiğini belirterek çocukların beslenmesi konusunda bilgilendirmede bulundu. Dengeli beslenmenin yollarından birinin demir eksikliğinin giderilmesi olduğunu söyleyen Lale “Çocuklarda demir eksikliği çok önemli. Çünkü demir eksikliği beyne oksijen taşınmasını engelliyor. Bunun için çocuklarımızın beslenmesinde demir yönünden zengin yiyecekler vermek durumundayız. Bunun için öncelikle çocukların kan tahlillerini yaptırmak gerekiyor. Tahlillerden sonra bir beslenme takvimi çıkartabilirsiniz. Demir eksikliği görülenlerde halsizlik, solgun çilt, artan kaygı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi önemli rahatsızlıklar görülebilir.

Çinko da önemlidir. Çinko eksikliğini gidermek için B vitamini almak gerekli. B vitamini beynin çalışmasını sağlar. Enerji üretimi için önemlidir. Beynimiz vücudumuzun aldığı enerjinin yüzde 25’ini yalnız başına harcıyor. Ders çalışan çocuklarda bu oran daha yükseğe çıkıyor. Çinkonun vücutta olmaması mineral eksiliklerine yol açıyor. Bunun için tam tahıllı ürünleri tüketin. Tahıllı ekmek kullanılması gerekiyor. Simit, poğaça gibi ürünlerde tahıl yoktur. Bunun için haftada en az iki öğün balık bilinci açar. Omega 3 balık ve ceviz gibi ürünlerde bulunur. Öğrenci beslenmesinde 3 öğün beslenmeyi gerektiğinde 6 öğüne bölün. Kahvaltı beslenmede çok önemli. Sabahları kahvaltı yapan çocuk sayısı çok az. Bunun için çocuklarınıza kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin. Kahvaltımız dengeli olmalıdır.

3 öğün dışında ara öğünler olmalı. Öğünlerde denge önemli. Beslenmede ekmeği özellikle tam tahıllı ekmeği ihmal etmeyin. Çocuklarınıza yoğurt ve sütü dinlenme saatlerine yakın verin.İçecekler önemli. Bitki çayları önemli. Ceviz ve fındık gibi kuru yemişler odaklanmayı kolaylaştırır. Ambalajlanmış en yararlı besin çikolatadır.”dedi.

Huriye Lale sınav sabahı ve sınav sırasında beslenme hakkında da bilgiler verdi.

 

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.