Son Dakika

• No Posts Found

AYDIN’A 58 MİLYON TL. YATIRIM DESTEĞİ

İsmail ERAVCI

“Üretim Sizden, Destek Bizden” anlayışıyla 2013 yılından itibaren Aydın’da uygulanmaya başlayan AB Kırsal Kalkınma – IPARD – Programı’nın 1. bölümü 2016 yılı Aralık ayı sonunda tamamlandığı bilgisi verildi.

Yapılan açıklamada, IPARD Programının, kırsal alanda sadece tarım ve hayvancılık sektörlerini değil, çevre, turizm, sanayi ve enerji gibi oldukça geniş bir yelpazeyi kapsayan, tarımsal yatırımların desteklenmesi ve yönlendirilmesi, kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, istihdamın artırılması ve yerel kalkınma stratejilerinin harekete geçirilmesini amaçlayan bütüncül bir yaklaşımı benimsediği belirtildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan TKDK Aydın İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, IPARD I programı kapsamında İl Koordinatörlüğünce kabul edilen tüm projeler yatırımlarının tamamlandığını ve hak kazanılan destek ödemelerinin 2016 yılsonu itibariyle yatırımcıların hesaplarına aktarıldığını söyledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Aydın İl Koordinatörlüğü tarafından 2013, 2014, 2015 ve 2016 yılları içerisinde Aydın iline proje kabulleri gerçekleştirildiğini söyleyen İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt; “ IPARD 1 sürecinde yatırım tutarı 127 milyon TL olan; Et ve süt hayvancılığı, Süt ve et işleme ve pazarlama (mandıra, süt tozu üretim tesisi ve et kombinası), Meyve ve sebze işleme ve pazarlama (soğuk hava deposu), Yerel ürünler ve mikro işletmeler (çam fıstığı işleme ve zeytinyağı fabrikası), Kırsal turizm (konaklama, yeme-içme tesisi), Arıcılık ve tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği gibi sektörlerde, sözleşme imzalanan 117 proje tamamlanarak hayata geçirildi. Yatırımcılara 58 milyon TL’yi aşan destek sağlandı.”dedi

İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, IPARD I programımın tamamlanmasını takiben 2020 yılına kadar sürecek olan yeni IPARD II programının da uygulanmaya başladığını, IPARD II programı ile yeni sektörlerin desteklendiğini ve destek oranlarında artışlar olduğunu hatırlattı. IPARD II Birinci Çağrı kapsamında tüm projelerin İl Koordinatörlüklerinde incelemelerinin tamamlandığını belirten Bozkurt, kısa süre içinde uygun görülen projelerle de sözleşme imzalanacağını açıkladı. Ayrıca 2017 yılı için yayımlanacak yeni çağrı döneminde proje sunmak isteyen tüm yatırımcıların proje hazırlıklarını sürdürmeleri ve proje çağrı dönemlerini iyi takip etmeleri gerektiğinin altını çizerek, Aydın ekonomisine ivme kazandıracak projeleri olan tüm yatırımcıları İl Koordinatörlüğüne davet etti.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.