Son Dakika

• No Posts Found

ZEYTİNYAĞI FİYATLARI YÜKSELİYOR


İsmail ERAVCI

Tariş Söke Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi yönetim kurulu başkanı Mehmet İz, hasat sezonu başına göre zeytinyağı fiyatlarında yükseliş görüldüğünü belirterek, fiyatların yükselmesinden memnun olduklarını belirtti. Mehmet İz, geçen sene bu aylarda 10 TL. olan 5 asit baz zeytinyağı fiyatının bu sene 11 lira 30 kuruş olduğunu söyledi.

Zeytinde hasat sezonunun sona erdiğini söyleyen Mehmet İz “Bizde Tariş olarak sezonu 1 Mart 2017 tarihi itibariyle kapattık. Bölgemizde zeytinde rekolte yüzde 55 civarında kaldı. Ancak kuraklık nedeniyle yağ oranı düştü. Özellikle Kasım ve Aralık ayı ortalarına kadar hasat edilen zeytinlerde yağ oranı oldukça düşüktü. Bundan dolayı  bir ara zeytin hasadına ara verildi. Yağışlar başlayınca zeytin hasadı tekrar başladı. Kuraklıktan dolayı bazı bölgelerde yağ oranı çok düştü. Bundan dolayı yemeklik zeytin ve yağını alan üreticiler geri kalan ürünü hasat etmediler. Biz Tariş Zeytinyağı Sıkım tesisleri olarak bu sezon bin ton zeytin işledik. Üreticinin gösterdiği ilgiden son derece memnunuz.”dedi.

Zeytin üreticilerini budama konusunda uyaran Mehmet İz “Kurak yıllar geçiriyoruz. Kuraklıktan zeytin ağaçlarımız etkileniyor. Geçen yıl kurak geçti. 2017 yılının Ocak ayı yağışlı geçti.  Şubat ayından itibaren yağışlar yine durdu. Yaklaşık 20 gündür yağmur yağmıyor. Buda önümüzdeki günlerinde kurak geçeceğinin işaretidir. Kuraklıktan en az etkilenmek için ağaçların bakımları yani budamaları mutlaka yapılmalıdır. Zeytin ağaçlarının dalları kesilerek ağacı küçültme yoluna gidilmelidir. Ayrıca bordür bulamacı yapılmalıdır. Ben kuraklıktan az etkilenmek için öncelikli olarak ağaçların budanmasının ivedi olarak yapılmasını öneriyorum. Ağaçlar bakılmazsa önümüzdeki yıllarda rekoltenin daha da düşeceğini söyleyebilirim.”dedi.

Zeytinyağı fiyatları ile ilgilide görüşlerini açıklayan Mehmet İz “Zeytinyağı fiyatları sezon başına göre artış var. Tariş olarak biz sezon başı fiyatlarını yukarı çektik. Önümüzdeki günlerde fiyatların biraz daha yükseleceğini düşünüyorum. Geçen sene bu aylarda 5 asit baz zeytinyağının fiyatı 10 TL. idi. Şimdi 11 TL. 30 kuruşa yükseldi. Bu fiyatlar önümüzdeki günlerde biraz daha yukarı çıkabilir. Elinde zeytinyağı olan üreticilerimizin ürünü bekletmelerinde büyük yarar var.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.