Son Dakika

• No Posts Found

ORGANİK TARIM DESTEKLEMELERİNE İŞLETMELER DE DAHİL EDİLSİN


İsmail ERAVCI

Söke’de önemli miktarda organik tarım çalışması yapıldığını söyleyen Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, Söke’de organik tarım alanının 150 bin dekar’a yaklaşmasına rağmen organik sıkım yapacak fabrikanın olmamasının ilerde sıkıntılara neden olacağını söyledi.

Mehmet İz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bölgede özellikle zeytin üretiminde organik tarıma yönelen üretici sayısının her geçen yıl arttığını belirterek “Bu durum güzel. Çünkü bölgede zeytin bahçelerinin büyük bölümü kırsal ve dağlık alanda. Üreticiler bundan dolayı gübre kullanmıyor, ilaç atmıyorlar. Bu durum organik tarıma yönelenlerin sayısını artırıyor. Şu anda özellikle kırsal mahallelerde organik zeytin üretimi büyük bir hızla yayılıyor. Her gün sayı giderek artıyor. Bağarasından başlamak üzere 25’in üzerinde mahallede organik zeytinyağı üretimi yapılıyor. Özellikle Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi öncülüğünde her yıl organik üretim miktarı 5 bin dekar artıyor. Üreticilere organik tarım desteklemesi olarak dekar başına 70 TL. destek veriliyor. Bölgede son yıllarda düşen zeytin üretimi nedeniyle dekara verilen 70 TL.lik destek üreticiye cazip geliyor.

Ancak sıkıntı organik zeytinyağı sıkımı yapacak olan fabrikaların kurulamaması. Üretici organik zeytin üretiyor ama organik zeytini sıkım yapacak fabrika yok. Yani organik zeytin var ama organik zeytinyağı yok. Organik zeytinler normal fabrikalarda sıkılıyor. Bu durum uzun süreli olmaz. Mutlaka organik zeytinyağı sıkımı yapacak fabrikalarında kurulması gerekiyor. Devlet organik zeytinyağı sıkım tesisleri için destek vermelidir. Şu anda Söke’de 150 bin dekara yakın bir zeytinlik alanda organik tarım yapılıyor. İlerde sıkıntı olmaması için mutlaka organik sıkım tesislerinin hizmete girmesi gerekiyor. Devletin Kırsal Kalkınma Desteklerinde organik sıkım yapacak zeytinyağı sıkım tesisleri de yer almalıdır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.