KARACAHAYIT GÖLETİ SU TUTMAYA BAŞLADI


İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Türkiye’nin gövde yüksekliği bakımından en yüksek ikinci göleti konumundaki Karacahayıt Göleti’nin kapaklarının takılarak su tutmaya başladığını belirterek, geçtiğimiz Salı gününden itibaren Kargın Çayı vasıtayla denize akan suların artık yazın üretimde kullanılacağını söyledi.

M. Kemal Kocabaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bundan sonra artık Kargın Çayı suları denize değil, üretim için akacak. Bilindiği gibi gölet Cumhurbaşkanımız tarafından toplu açılış törenleri kapsamında açılmıştı. Ancak göletin suyu tutabilmesi için gerekli olan kapaklar biraz gecikmeli olarak takıldı. Kargın Çayı yatağında toplanan bu son yağmurların suları artık Menderes nehri aracılığı ile denize gitmedi. Karacahayıt göletinde bu sular tutuldu. Yağışlar geçen hafta Salı gününden itibaren aralıksız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde de yağmurların devam etmesi en büyük dileğimiz. Yağmurlar devam ederse Karacahayıt göletinden yazın kısmen yararlanılabilir. Ancak yararlanılacağını söylemek şimdiden çok erken. Bu durum yağacak yağmurlara bağlı. Eğer göletin kapakları Ocak ayından önce kapatılmış olsaydı yazın Karacahayıt Göleti suları üretimde kullanılabilirdi. Kapaklar biraz geç takıldı. Ancak 2018 yaz mevsiminde gölette biriken suları üretimde tam randımanlı olarak kullanabiliriz.”dedi.

DESTEK ÖDEMELERİ

DEVAM EDİYOR

M. Kemal Kocabaş 2016 yılı üretim destekleri ödemelerinin devam ettiğini belerterek “Zeytinyağı, yem bitkileri, gübre mazot destekleri ve en son buğday primlerinin ödenmeye başladığını belirterek “Söke Ovasında Nisan ayı ile birlikte iş sezonu da açılacak. Üretici tarlaya girecek. Bunun öncesinde ödemelerin başlamasından üretici olarak memnunuz. Bu sene Söke Ovasında yine pamuk ağırlıklı bir üretim olacak.

Şunu belirtmede yarar var. Zeytinyağı primlerinde üreticilerin tamamı bu destekleri alamadılar. Fetö soruşturması nedeniyle iki firma tarafından kesilen faturaların prim ödemesi yapılmıyor. Bu rakam yaklaşık 242 bin TL. civarında. Burada  bedeli firma değil, üretici ödüyor. Soruşturma tamamlanmadı. Devlet bu primi ödemeli ve suistimal varsa bu parayı firmadan tahsil etme yoluna gitmeliydi. Bu durum sadece üreticiyi mağdur ediyor. Firmanın bu işte hiçbir zararı yok. Bu firmalar suistimal yaptıysa devlet katlamalı bu firmalardan geri almalıdır. Ancak hiçbir suçu olmayan üretici mağdur edilmemelidir.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.