Son Dakika

• No Posts Found

HAYALDİ, GERÇEK OLDU


Ünal Musacalı: Kisir Çayı ıslah projesi bizim için hayaldi, bu hayal dünden itibaren gerçeğe dönüştü. Çilemiz artık bitiyor.

İsmail ERAVCI-ÖZEL

Gazeteniz Yeni Söke olarak bu güne kadar Kisir Çayı taşkınları ile ilgili en az 100 habere imza attık. Kisir Çayı, Kisir’e değil, Nalbantlar Ovasına büyük zarar veriyor. Kisir Çayı taşkınlarında başta Nalbantlar olmak üzere Kisir ve Pamukçular ovalarında ekili alanlar su altında kalıyordu. Ekim ayı başında meydana gelen taşkın sularında 400 dekara yakın pamuk ekili alan zarar görmüştü. Ocak ayında yine yaklaşık Nalbantlar ve Pamukçular ovalarında 3 bin dekar arazi sular altında kalmıştı.

Artık Nalbantlar Mahallesinde Kisir Çayı çilesi bitiyor. Kisir Çayı yatak ıslah çalışmasının dün sabahtan itibaren başladığı bilgisi verildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Nalbantlar Mahalle Muhtarı Ünal Musacalı gazeteniz Yeni Söke’ye yaptığı açıklamada “Bugün (dün) itibariyle Kisir Çayında yatak genişletme ve ıslah çalışmaları başladı. Çalışma Kisir Çayı’nın Menderes Nehri ile birleştiği noktadan başladı. DSİ bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Kisir Çayı yatak ıslah çalışmasını ihaleyi çıkarmıştı. İhaleyi alan firma bugün (dün) geldi. Yatak ıslahı ve genişletme çalışmasına başladı. Çalışma Kisir Çayı’nın Menderes Nehrine bağlandığı noktadan başladı. Burada ekipler bir taraftan ölçüm yapıyorlar, bir taraftan da yatak açma ve ıslah çalışması yapıyorlar. Kisir Çayı’nın yatak ıslah çalışmasından sonra Menderes Nehrindeki gibi taşlama çalışması yapılacak. Ayrıca Nalbantlar ve bölgedeki insanların Kisir çayı karşı tarafına geçmeleri için köprü yapılacak. Çalışmanın yaklaşık 5-6 ay sürmesi bekleniyor. Çalışma Kisir Çayı Menderes Nehri bağlantısından itibaren Kisir’e doğru gidecek.”dedi.

Ünal Musacalı, Kisir Çayı yatak ıslah çalışmasının kendileri için bir hayal olmaktan çıktığını belirterek “DSİ yetkilileri gelip gidiyordu. Kisir Çayı yatak ıslah çalışmasının başlayacağını söylüyorlardı. Ama biz inanamıyorduk. Çünkü bugüne kadar sürekli bugün yarın başlayacak diye oyalanıyorduk. Bizim için Kisir Çayı yatak ıslahı projesi hayaldi. Bugün (dün) itibariyle hayal olmaktan çıktı, gerçek oldu. İş makineleri çalışmalarına başladı. Nalbantlar Mahallesinin Kisir Çayı çilesi bitiyor. Artık her yağmur yağdığında Kisir Çayı taşıp arazilerimizi sular altında bırakacak mı diye endişe etmeyeceğiz. Bugünlerde varmış. Kisir Çayı’nın yatak ıslah projesinin başlatılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra arazilerimiz daha verimli olacak.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.