Son Dakika

• No Posts Found

“DOĞRU DÜŞÜNÜP, DOĞRU KARAR İÇİN ALKOL VE UYUŞTURUCU KULLANMAYIN”

Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ersev Kuyucu, 1 -7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Yeşilay’ın sigara, alkollü içki ve diğer uyuşturucu gibi alışkanlıklarla mücadele eden ve bütün bu zararlı alışkanlıklardan halkın, bilhassa gençlerin korunması için yaptığı çalışmalarla kamuya hizmet veren bir kurum olduğunu söyledi.                                                                                                                           1-7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak anıldığını ve  Yeşilay Haftasında amaçın alkollü içkilerin, uyuşturucuların ve sigaranın topluma, aileye ve bireye zararlarını anlatmak olduğunu söyleyen Kuyucu “Toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin zararlarını topluma göstermek ve bu alışkanlıklardan korunmanın yollarını da göstermek büyük önem taşımaktadır.

Sigara kullanımına bağlı ölümler, önlenebilir ölümlerin başında gelmektedir. 4207 Sayılı yasa ve Dumansız Hava Sahası kampanyası ile sigara kullanımı ile ilgili getirilen bir takım kısıtlamalar sigara tüketim oranını bir hayli azaltmıştır.

Uyuşturucu maddeler, esrar, afyon, kokain, LSD gibi insan vücudunu ve beynini uyuşturma özelliği olan maddelerdir. Alkollü içecekler ise içinde alkol bulunan ve içildiğinde kişiyi sarhoş eden içeceklerdir. Bu maddeleri kullanan kişiler önce rahatlık ve baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Fakat doğru düşünüp, doğru kararlar veremezler. Daha kolay suç işlerler. Alkollü araç kullanan kişiler daha fazla kazalara sebep olarak hem kendilerine hem de başkalarına zarar verirler. Ayrıca bu maddeler kişilerde zamanla alışkanlık yapar. Yaşadıkları maddi zararların yanı sıra toplumda sevgi ve saygı duyulmayan insanlar haline gelirler.

Uyuşturucu ve alkolün fiziksel olarak da insan sağlığına büyük zararları vardır. Vücudun zarar görmesinin yanı sıra ülser, kanser, siroz, felç gibi birçok hastalığa bu tür madde kullanımları neden olmaktadır. Bu maddelere başlamak kolay, bırakmak zordur.  Tedavisi zaman ve sabır gerektirir. Tedaviyi kişilerin kendisinin istemesi ve iradelerini zorlamaları gerekir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu tür alışkanlıklardan uzak tutmalıyız. Bunun için iyi bir eğitim, düzenli bir aile ortamı ve toplum yapısı büyük önem taşımaktadır.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.