Son Dakika

• No Posts Found

KUŞADASI KÖRFEZİNDE 12 SURİYELİ BOĞULDU

KUŞADASI KÖRFEZİNDE 12 SURİYELİ BOĞULDU
İsmail ERAVCI

Dün saat 14.10 sıralarında yasal olmayan yollardan Yunanistan’a gitmeye çalışan Suriyelilerin bindiği botun batması üzerine 12 kişinin boğularak öldüğü belirtilirken, Aydın Valiliği tarafından yapılan açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiği bilgisi verildi.

Kuşadası Körfezi Davutlar sahili açıklarında dün öğle saatlerinde meydana gelen faciada yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Sisam Adası’na kaçmaya çalışan Suriyeli kaçak göçmenleri taşıyan lastik bot alabora oldu. 5 kişi kapasiteli bota 6’sı çocuk, 2’si kadın toplam 22 kişi binen Suriyeli göçmenler, denizdeki şiddetli rüzgar ve dev dalgalar nedeniyle lastik botun alabora olmasıyla sulara gömüldü. Kazanın ardından ihbar üzerine Kuşadası sahil güvenlik bot komutanlığı’na bağlı ekipler havadan ve karadan arama kurtarma çalışması başlatırken, polis ve sağlık ekipleri de karadan çalışmalara destek verdi, bölgeye de çok sayıda ambulans gönderildi. Kazada, 5’i çocuk 12 kişinin cesetlerine ulaşılırken, 7 kişi kurtarıldı, kayıp kişi sayısı ise 3 olarak belirlendi. Kurtulanların ifadelerinden kayıp oldukları belirlenen 3 kişi için denizden ve havadan başlatılan arama kurtarma çalışmaları halen devam ediyor. Kuşadası Körfezi’ni tarayan ekipler, kayıp olan göçmenlere ulaşmaya çalışıyor.

KUŞADASI KÖRFEZİNDE 12 SURİYELİ BOĞULDUBu arada, güvenlik ekipleri tarafından güvenlik çemberine alınan bölgede arama kurtarma çalışmaları sürerken, aynı botta bulunan ve yüzerek karaya çıkan ve organizatör oldukları belirtilen ve isimleri açıklanmayan 2 Türk gözaltına alındı. Kuşadası Cumhuriyet Savcılığı, lastik bot faciasının ardından soruşturma başlattı.

Dün akşam saatlerinde Aydın Valiliğinden yapılan açıklamada olayla ilgili şu açıklama yapıldı. “24 Mart 2017 Cuma günü Saat:14.10 sıralarında Kuşadası İlçesi Davutlar Mahallesi açıklarında kaçak göçmen taşıyan bir teknenin battığını Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Bot Komutanlığına ihbar edilmesi üzerine olay yerine sevk edilen Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 3 Gemi, 2 Lastik Bot ve bir Helikopter ile ilk müdahale yapılmış, içerisinde çoğu Suriye uyruklu 22 kişinin bulunduğu düşünülen teknede ilk belirlemelere göre 11 kişinin hayatının kaybettiği anlaşılmıştır

Diğer 11 kişiden biri bebek olup tedavisine halen Aydın Devlet Hastanesinde devam edilmekte, 10 kişi ile ilgili tahkikat adli makamlarca yürütülmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur”denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.