Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE PAMUK PRİM LİSTELERİ İKİNCİ DEFA ASKIYA ÇIKTI


İsmail ERAVCI

Geçtiğimiz pazartesi günü askıya çıkan pamuk primi destekleme hak ediş listeleri prime esas baremlerin düşük tutulması nedeniyle Söke’de büyük tepkiyle karşılanmıştı. Söke’deki prime esas dekar başına üretim miktarlarının Didim, Koçarlı ve Germencik ilçelerine göre 100 ile 200 kg. arasında değişen miktarlarda düşük gösterilmesi tepkilerin daha da artmasına neden olmuştu.

Tepkiler başta AK Parti Aydın Milletvekili Tarım Komisyonu sözcüsü Mehmet Erdem’e kadar uzanınca konu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına iletildi. Mehmet Erdem’in Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Daire Başkanlığına bildirmesiyle, bakanlık harekete geçti. Söke’de prime esas üretim miktarları yeniden belirlendi. Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, pamuk ve mısır prime esas üretim miktarlarının tekrar belirlendiğini söyledi. Yeni prime esas üretim miktarları ile ilgili listelerin dün mahalle muhtarlıkları, Söke Ziraat Odası Başkanlığı ve Çiftçi Malları Koruma Başkanlığında askıya çıktığı belirtildi.

Söke Ziraat Odası yönetim kurulu Başkanı M. Kemal Kocabaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi pamuk ve mısır için prime esas üretim miktarı ile ilgili listeler pazartesi günü askıya çıktı. Ancak çevre ilçelere göre Söke’de pamuk primine esas üretim miktarları düşük gösterildi. Buna tepki göstermiştik. Mehmet Erdem devreye girdi. Bitkisel Üretim Daire Başkanlığına aradı. Tarım Bakanlığı Müsteşarı ile görüştü. Bu görüşmelerden sonra Söke’deki prime esas üretim miktarları tekrar belirlendi. Prime esas üretim miktarları yükseltildi. Dün listeler yeni hali ile askıya çıktı. Geçtiğimiz yıllara yakın bir rakama ulaştı. Dün askıya çıktı. Bugün askıdan inecek. Listeleri yeni şekliyle kontrol etmeyen üreticilerimiz mutlaka kontrol etsinler.”dedi.

M. Kemal Kocabaş yeni listelerde mağduriyetin mümkün olduğunca önlendiğini düşündüğünü belirterek “Hatırı sayılır miktarda yükseltildi. Üreticilerin eski listelere itiraz etmelerine gerek yok. Yeni listeler asıldı. Prime esas üretim miktarlarının yükseltilmesiyle Söke’ye önemli bir miktarda para girişi sağlanmış oldu.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.