Son Dakika

• No Posts Found

YAĞMURLU GÜNLERDE UYKUSUZ GECELERE SON


İsmail ERAVCI 

Özellikle son bahar yağmurları ve kışın yağan şiddetli yağmurlarda geceleri taşkın korkusu ile yaşayan Yeşilköy Mahallesinde artık yüzler gülüyor. Yeşilköy Mahalle muhtarı Ahdettin Topan, Yeşilköy Mahallesi içinden geçen derede istinat duvarlarının yapımında inşaatın yüzde 70 bölümünün tamamlandığını belirterek, geri kalan yüzde 30’lük kısmın tamamlanması çalışmasının da bu günlerde başlanacağı bilgisi verildi.

Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Yılmaz Özel ve yönetim kurulu başkanı M., Kemal Kocabaş önceki gün dere çalışmalarını yerinde görmek amacıyla bir basın turu düzenlediler. Çalışmaları yerinde gördüler. Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Yılmaz Özel yaptığı açıklamada, kendisinin de Yeşilköy doğumlu olduğunu belirterek “Dere Yeşilköy yerleşim alanı içinden geçiyor. Çocukluğumdan itibaren derenin taşma olaylarını çok şahit oldu. Gece yağmur yağıyor. Sabahleyin kalkıyoruz, birde bakıyoruz. Konutların bahçeleri su altında alıyor, tavuklar, inekler sel sularına kapılıp telef oluyordu. Köylünün mal kaybı çok oluyordu. Artık bunlar yaşanmayacak. Geceleri artık Yeşilköylüler huzursuz olmayacak.”dedi.

Söke Yeşilköy Mahalle Muhtarı Ahdettin Topan, Yeşilköy’ün kurulduğu günden bu yana derenin taşması nedeniyle sürekli sıkıntılar yaşandığını belirterek “Yeşil köy deresi yazın sorun değil. Ancak yağmurlarla birlikte bir çağlayana dönüyor ve önüne kattığı her şeyi sürükleyip götürüyordu. Bu yüzden yüzlerce büyükbaş, küçükbaş hayvanlarının yanısıra kümes hayvanları telef oldu. Hayvan yemleri suya kapılıp gitti. En son 2014 yılında böyle bir sorun yaşandı. O dönemde durumu DSİ Müdürlüğüne bildirdik. AK Parti ilçe yönetimi ve milletvekillerimizin devreye girmesiyle Yeşilköy deresi ıslahı çalışması yapılmasına karar verildi. Çalışmalar bir süre durdu. Durma nedeni tapu paftalarının yenilenmesinden kaynaklandı. Çalışmalar devam ediyor. Şu anda istinat duvarlarının yüzde 70’i tamamlandı. Geriye yüzde 30 bir bölüm kaldı. Çalışmalar önümüzdeki günlerde tekrar başlayacak. Çünkü yağışlar nedeniyle istinat duvarı çalışmasına bir süre ara verilmek zorunda kalınmıştı. Yaklaşık 2 km. istinat duvarı yapıldı. Yeşilköy deresinin istinat duvarlarının yüksekliği 4 metre, derenin yatak genişliği 5 metre oldu. Yeşilköy Deresinin maliyeti 4 milyon TL. olarak belirlendi. Yeşilköy deresi üzerine 4 adet köprü yapıldı. Bu 4 köprünün yanı sıra servis yolları da açıldı. 2017 yılı kış mevsiminde artık kışın rahat uyku çekeceğiz. Yağmur yağarsa, dere taşarsa diye düşünmeyeceğiz.”dedi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Yeşilköy deresinin bölgenin en büyük sorunu olduğunu belirterek “Burada derenin taşması nedeniyle sürekli taşkınlar yaşanıyordu. Ortaya güzel bir eser çıkmış durumda. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.