Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU SÖKE MHP İLÇE KONGRESİ

mustafa uluçayDemokratik parlementer sistemle yönetilen ülkemiz için siyasi partiler vazgeçilmez unsurlardır. Bu nedenle ülke idaresini siyasi partiler üstlenir ve yönetirler. MHP’de bu amaçla kurulmuş bir siyasi partidir. Mecliste grubu olan köklü bir siyasi kuruluştur. Geçen hafta 2 Nisan pazar günü Söke MHP İlçe kongresi’ni yaptı. İki listeyle seçime gidildi. Listenin biri atamayla görevde olan yönetime ait, diğeride mevcut yönetimin dışından hazırlanmış bir liste idi. Seçimi mevcut yönetimin başında olan Sayın Veysel Öztürk’ün listesi 171 oyla kazanmış. Turgay Avcı Başkanlığındaki rakip liste de 160 oy almış. Önce, seçimi kazanan Sayın Veysel Öztürk’ü ve yönetimini kutlar başarılar diliyorum. Ayrıca, çok az bir farkla seçimi kazanamayan Turgay Avcı’yı ve yönetimini de tebrik ediyorum. Çalışmalarında önemli bir aşama kaydetmişler. Kavgasız, gürültüsüz-patırtısız güzel bir seçim olması, iki Başkanında seviyeli bir konuşmayla kongreyi olgun bir havanın atmosferinde götürüp sonlandırmaları takdire şayan. Her ikisini de kutluyorum. MHP tarihten gelen misyonunu, onuruna ve vakarına uygun bir ağırlıkta ve olgunlukta ortaya koymuş. MHP’nin sıradan bir siyasi kuruluş olmadığı, mevcut ortama rağmen, bağlılarının sahiplenmesiyle ispat edilmiştir. Çok önemli bir yoğunlukta olan bu katılım, ülkücü şuurun gönüllerdeki canlılığını göstermektedir. Bu ümit verici ve sevindirici bir harekettir.ÜÇ  HİLAL  BİLİNCİ  İDEALİ

MHP sadece bir parti değil, bir dava ve bir mefkure hareketidir. Sembolü olan üç hilal bunu simgeler. Bu simgelerin hareket noktaları üç temel değerden fezeyan eder. Bunun idrakine varamayan bu hareketin kaynağı ile buluşamaz. Din, dil ve tarih bilinci, İslamın tevhid, iman ve ahlak gücü, millet olmanın öğüncü ve fıtratın vahiyle Türk’te buluşma sevinci bu hareketin yol haritasıdır. Bu potansiyelden bi-haber olanlar, MHP’lilerin bu kongrelere ilgi duymasının, katılmasının ve ârifhane bir havada geçmesinin ruhunu anlayamazlar. Çünkü, bu katılımlar kuru kalabalıklar değil, ülkemizin, milletimizin ve temel değerlerimizin, gönülden bir duyarlılıkla sahiplenilmesi demektir. Bu idealin bilincinde olanlar, olaylara özünden bakarlar, esas olan dava, ruh ve istikbale ışık tutmaktır derler. Çünkü bu uğurda Sa’y, gayret, cesaret, sabır ve feraset, ülkücünün vizyonunu belirler. Bunlar birer kıvılcım olarak ülkücünün gönlünde her daim bulunur, yeri ve zamanı geldimi şimşekler olur önünü aydınlatır, yıldırımlar olur düşmanların hayatını karartır. Gerektiğinde üzerine düşen görevi, yamuk-yumuk konuşanlara bakmaz, vakarla yapar. Gönül kırmaz, kin tutmaz, akıllı hareket eder, hislerine kapılmaz, vatanının ve milletinin yararını gözetir. O kendilerini bulunmaz Hint kumaşı sanan kişilere değil, zamanın şartlarında davasının bekasını düşünenlere itibar eder ve bu ortamda onlarla bir araya gelirler.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ BİLİNCİ

Ülkücü hareket tarihten gelen bir akımın devamıdır. Bazılarının sandığı gibi bir macera hareketi değildir. Onun için bu akıma gönül verenler, ideolojik yarım hakikatlerin arkasından koşanlar değil. Sadece Yüce Allah’a kulluk hürriyetindeki bağımsızlığa inanmış ayni ülkünün gönüldaşlarıdır. Tarihten gelen bu akım sayısız devletler kurmuş, medeniyetler tesis etmiş, zulmün karşısında durmuş, her hâlu-kârda adaleti savunmuş, dünyanın her kıtasında bulunmuş, İlâyı-kelimetullah inancını buralara taşımış, varlığını devlet ve ebed-müddet yaşatmaya azmetmiş bir gayenin hizmetkârlarıdır. Yaratıcının Türk taktiri, kendilerinin de İslam tercihi, fıtratla-vahyin buluşmasının gerçekleşmesini Türk olmak-müslüman olmakla eşitlemiş bir ecdadın torunları olmayı hak etmişler bu davanın yaşatılmasının birlikteliğini oluştururlar. Dalgalanmaların durulacağını, miadını doldurmuş olanların ayrılacağını, kör noktaya takılmış olanların tecdide uğrayacağını bu yolun yolcuları bilirler  ve bu değişim ve gelişimlerin oluşması için temkinli ve teennili hareket derler. Ama, asla bu akımdan taviz vermez ve ayrılmazlar. Olunması gereken yerlerde olurlar, işte bu iman bilinciyle 2 Nisan Söke MHP İlçe kongresi için 400 Delegenin 333’ü ve o davanın ülkücüleri orada toplandılar. Ne mutlu onlara, selam onlara ve muhabbetlerim onlara. Bu haftada bu kadar hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.