Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASINDA ÇİFTÇİNİN YÜZDE 2’Sİ EKİMİNİ YAPTI, YÜZDE 25’İ HAZIRLADI


İsmail ERAVCI – ÖZEL 

Söke Ovasında sezona hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiği belirtilirken, üreticinin pamuk ekimine başladığı bilgisi verildi. Şu anda pamuk üreticisinin yüzde 2 lik bölümünün pamuk ekimini gerçekleştirdiğini söyleyen Söke Ziraat Odası Meclis Üyesi Muzaffer Kovancı, yüzde 25’inin de tarlasını pamuk ekimine hazır hale getirdiğini söyledi.

Muzaffer Kovancı konuyla ilgili muhabirimize yaptığı açıklamada “Nisan ayı ile birlikte üretici ovaya girmeye başladı. Bazı üretici arkadaşlarımız pamuk ekimlerine başladılar bile. Şu anda pamuk üreticisinin yüzde 2’si pamuk ekimini gerçekleştirdi. Pamuk üreticisinin yüzde 25’lik bölümü de arazilerini pamuk ekimi için hazırladılar. Geri kalan kısmı da hazırlamaya devam ediyor. 20 Nisandan sonra pamuk üreticileri yoğun şekilde tarlaya gireceklerdir. Mayıs ayı itibariyle  de yoğun şekilde pamuk ekimleri başlayacak. Meteoroloji önümüzdeki günlerde yağış göstermiyor. Bundan dolayı üretici oldukça hareketli.”dedi.

Muzaffer Kovancı erken tarlaya girmenin dezavantajlarının bulunduğunu belirterek “Benim ricam üreticiler tarlaları tava gelmeden ekim yapmasınlar. Acele etmeye gerek yok. Şu günler gerçekten erken. Toprak daha ısınmadı. Yaş toprağa ekim yapmak tohumun çimlenmesini etkiliyor. Çimlenme sorunu ilerde verimi etkiliyor. Rekolte ve kaliteyi düşürüyor. Islak toprağa tohum ekildiğinde çimlenmediği için bozup yeniden ekmek gerekiyor. Bu artı bir maliyet demektir. Masrafın yüzde 50 artması anlamına gelir. Onun için üreticilerimiz pamuk ekmek için acele etmemeleri menfaatlerine olacaktır. İnşallah bereketli ve bol verimli bir sezon geçiririz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.