Son Dakika

• No Posts Found

ZEYTİNYAĞI FİYATLARI DURAĞAN


İsmail ERAVCI

Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, zeytinyağı fiyatlarının durağanlaştığını belirterek, üreticinin geçen sezon fiyat şokunu bu senede yaşamaktan korktuğunu belirtti. Mehmet İz, geçen sene 15 TL. ye kadar yükselen fiyatların hasat dönemi sonunda 7 TL.ye kadar gerilediğini söyledi.

Mehmet İz, 2016-2017 hasat sezonunu geride bıraktıklarını belirterek “Artık önümüzdeki sezona hazırlık yapıyoruz. Şu anda zeytin ağaçlarında çiçeklenme dönemi öncesini yaşıyoruz. Bu dönemde zeytin ağaçlarında pamukçuklar oluşuyor. Zeytin çiçeğine zarar verdiği için ilaçlama yapılması gerekiyor. Üreticilerimiz önümüzdeki yılın mahsulünün zarar görmemesi için mutlaka ilaçlama yapmaları gerekiyor. Zeytin ağaçlarını kontrol etsinler. Eğer ağaçlarda pamuk varsa mutlaka ilaçlamalarında büyük fayda var.”dedi

Mehmet İz, bir ara hareketlenir gibi olan zeytinyağı fiyatlarında büyük bir durgunluk yaşandığını belirterek “Şu anda üreticinin elinde belli bir zeytinyağı stoğu var. Fiyat eder mi diye bu güne kadar zeytinyağını satmayan üretici şaşkın ve tedirgin. Zeytinyağı fiyatlarının daha da düşeceğinden korkuyor. Çünkü tüccar bekliyor. Üreticinin elindeki zeytinyağını alan soran yok. Pamukta hasat sezonu sona erdi, pamuk fiyatları hızla yükseldi. Zeytinde hasat sezonu bitti, zeytinyağı üreticinin elinde kaldı. Önümüzde bir ışıkta görünmüyor. Fiyatların daha da düşmesinden korkuyoruz. Özellikle Ağustos, eylül ve ekim aylarında fiyatların çok daha fazla düşmesinden endişe ediyoruz.”dedi.

PRİM ÜRETİCİYE

ULAŞMIYOR

Tüm tarım ürünlerinde destekleme priminin ürünlerin tarladan çıkışına verildiğini söyleyen Mehmet İz “Ama zeytinde durum farklı. Zeytinde tarladan hasat edildiği haliyle prim verilmiyor. Fabrikada yağ haline getirildikten sonra prim veriliyor. Biz yıllardır diğer tarım ürünlerinde uygulanan prim sisteminin zeytinde de uygulanmasını istiyoruz. Şu ana kadar bunu başaramadık. Zeytinyağı primi üreticiye ulaşmıyor. Eğer zeytine verilirse prim amacına ulaşacaktır. Bu konuyu yıllardır bakanlık yetkililerine anlatmaya çalışıyoruz. Ancak bunda başarılı olamadık. Zeytinde sürdürülebilir bir üretim için destekler dane zeytine verilmelidir. Zeytinyağına 1 TL., 1,5 TL. primde verilse prim üreticiye ulaşmadığı için üretime katkısı olmaz. Bakanlığın tüm ürünlerde olduğu gibi zeytinde de destekleme primini tarladan çıktığı gibi vermelidir.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.