Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU – REFERANDUM SONUCU

Mustafa ULUÇAY 

İki aydır hummalı bir çalışmanın sonucu iki gün önce alındı. Toz-duman giden miting meydanları milli iradeyi ortaya koydu, evet-hayır rekabeti sona erdi ve “EVET” diyenler kazandı. Anayasanın değişen 18 maddesi referandum oylamasıyla vatandaşın onayından geçti ve % 51 oyla kabul edildi. Gerçi bu kesin sonuç değil ama, neticenin değişmeyeceği düşüncesindeyiz. Çok hararetli ve kıran-kırana bir referandum öncesi geçirdik. Hoş olmayan sözler söylendi, Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın siyasi parti liderleri ve partili hatipler birbirlerine karşı atıp-tuttular ve ezici bir çoğunlukla tercihlerinin galip geleceğini söylediler. Lakin, hiç birinin o yüksekten atmaları tutmadı. Evetli alınan tercih oyları ancak bu 18 maddelik Anayasa Taslağının kabulu oranında bir galibiyetle noktalandı. Öyle uçuk-kaçık anketler ve tahminler sadece birer balon gibi uçup gittiler. Vatandaş hür iradesini yaptığı tercihiyle ortaya koydu ve bu referandumu da böylece noktaladı. Bu sonucun ülkemiz ve milletimize hayırlı ve yararlı olmasını Yüce Allah’tan diliyoruz. Bundan sonrası için yapılacak olanların da vatanın ve milletin selametine ve refahına katkılar sağlaması niyazındayız. Önemli olan bunlardır. Bu referandumla vatanın bütünlüğü ve milletin beraberliği çerçevesinde, tek vatan, tek devlet, tek millet, ve tek bayrak ilkelerini savunarak bu güne geldik. Bu referandumu da bu söylemlerle yaptık, amacımızda bunları güçlendirmek ve bu istikamette neticeye ulaşmaktı, oda oldu.  Allah bundan sonrasını hayretsin.

YENİ  BİR  DÖNEME     GİRİYORUZ

Kabul edilen 18 maddelik Anayasa taslağı  uygulanmaya girdiği andan itibaren ülkemiz yeni bir döneme girecek. Yapılan referandumla bunun temelleri atıldı, bundan sonraki çalışmalarla da binası teşekkül edecek. Bu sisteme göre Cumhurbaşkanı siyasi bir partinin lideri olacak. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı partili bir Cumhurbaşkanı olacak.  Meclis, 600 milletvekilli bir parlamentodan oluşacak. Yine bu sisteme göre 18 yaşını doldurmuş olan T.C. vatandaşı milletvekili seçilebilecek.   Devletin ve Hükümetin başı Cumhurbaşkanı olacak, hükümeti de Cumhurbaşkanı kurup yönetecek. Başbakanlık kalkacak, tabi bütün bunlar 2019 da yapılacak bir genel seçimde gerçekleşecektir. Meclis şimdi, bunların yapılabilmesi için uyum yasaları çıkaracaktır. Yani, Meclisi yine çok önemli görevler beklemektedir. Ancak, bu arada bütün bunların dışında iktidar, vatandaşa eğer referandum evetle neticelenirse bir takım vaatlerde bulunmuştu, birde onların gerçekleştirilmesi vardır. Bu nedenlerle iktidarı çok yoğun günler beklemektedir. Ayrıca doğuda Suriye-Irak sorunları, PKK ve diğer terör örgütleriyle ilgili görev ve çalışmalar var ki, cidden iktidarın ve mevcut Hükümetin işi zor. Allah yardımcıları olsun diyor ve başarılı çalışmalar gerçekleştirmelerini diliyoruz.

SİYASİ  PARTİLERDE  YENİ  HAREKETLENMELER

16  Nisan Referandum hareketi siyasi partilere yeni bir heyecan getirecektir. Çünkü, yüksek perdeden beklenen gelişmeler hiçbir siyasi parti için oluşmadı. Hatta hepsine itidal tavsiye eder bir durum değerlendirmesiyle, yeni stretejiler belirlemelerine bir yöneliş işaretlemektedir. Bundan en önemli dersi çıkarması gerekende sanırım MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’dir. Karşı bir hareket olarak gelişmekte olan Sayın Meral Akşener akımı, tavrı ve çalışmalarıyla, hergün vatandaşın teveccühüne biraz daha mazhar olmakla önemli ölçüde yol almaktadır. % 60 Bir oranla referandum gerçekleşirse, ben siyaseti bırakırım diyen Sayın Meral Akşener’in karşısında Sayın Bahçeli MHP’li seçmenlerinin genelde evet demiyeceğinin itirafında bulunurken herhangi bir genelleme de yapmamıştır. Bu nedenle MHP Lideri Sayın Bahçeli nasıl bir durum değerlendirmesi yapacağı merakla beklenmektedir. Hâlâ muhaliflerin bir parti kurup MHP’nin bölünmesini mi bekleyecek! CHP’ye gelince mevcut durumundan bir kayma ve sapma olmamış intibaını vermektedir. Çünkü, hayır oylarının hepsinin CHP’li olmadığı inancındayım. Nasıl ki, evet oylarının hepsinin AKP’li değilse, hayır oylarının hepsi de CHP’li değildir. Neyse, esas yarış 2019 da yapılacak seçimlerde olacaktır. Şimdi bu referandumun ülkemize, milletimize, İslam âlemine ve dünyada hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.