Son Dakika

• No Posts Found

DENİZ KAPLUMBAĞASINA NEKROPSİ YAPILDI

 

Meryem Yavaşoğlu 

Kuşadası’nda Caretta Caretta olarak bilinen 2 deniz kaplumbağası ölümü vakası yaşandığı bilgisi verilrken, ölümlerin balık oltası iğnesinden kaynaklandığı belirtildi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü konuyla ilgili bilgi vererek, Green Beach sahiline ölü olarak vuran Caretta caretta cinsi iribaş bir deniz kaplumbağasının bir vatandaş tarafından çöp bidonuna atıldığını söyledi.

Çöp bidonunu karıştıran başka bir vatandaş tarafından yerinden alınarak, beşik yapmak üzere eve götürülmek istendiğini söyleyen Bahattin Sürücü “ Olaya şahit olan Gamze YÖRÜK adında duyarlı bir vatandaş kaplumbağanın alınmasına engel olur. EKODOSD’u arayarak yardımcı olunmasını istedi. EKODOSD gelinceye kadar da kaplumbağanın başında bekledi. Yapılan incelemede kaplumbağa üzerinde herhangi bir darp ya da kesi izine rastlanılmadı. Muhtemelen boğularak öldüğü düşünüldü.

2. deniz kaplumbağa vakası, Darboğaz’da Samos yakınlarında teknesiyle Kuşadası’na gelen Mustafa Güneyaslan, su yüzeyinde gördüğü Caretta caretta cinsi kaplumbağanın hareketsiz olduğunu görünce yaklaşıp tekneye alır. Hareketleri çok yavaş olan kaplumbağada bir sorun olduğunu ve kurtarılabilir umuduyla EKODOSD’u arar. Güzelçamlı limanına yaklaşan tekneden kaplumbağa teslim alındı. Yapılan ön incelemede kaplumbağanın uzun süredir deniz yüzeyinde kaldığı, karapaks üzerinde yosunlaşmalar ve parazitlerin oluştuğu görülür. Bitkin ve çok zayıfladığı görülen kaplumbağanın uzun süredir aç kaldığı, zayıfladığı ve uzuvlarını hareket ettiremeyecek derecede kötü olduğu belirlenir. Yolda ölen kaplumbağanın neden öldüğünü tespit etmek için, EKODOSD gönüllü veterineri Nevzat Yıldızlı’nın kliniğine getirilip burada röntgeni çekilir. Çekilen filmde derinde bir olta iğnesi tespit edilerek Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. S.Serap BİRİNCİOĞLU ile görüşülerek, kaplumbağanın nekropsisinin yapılması için Kuşadası’na davet edildi.

Yapılan nekropsi sonucu ile ilgili bilgi veren ADÜ Veterinerlik Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. S. Serap BİRİNCİOĞLU “ Caretta caretta olarak bilinen iribaş deniz kaplumbağasına yaptığımız nekropside, midesinde saplanmış halde misinaya bağlı bir olta iğnesi bulundu. İğnenin arkasından itibaren barsaklar açıldığında 2 mm. Çapında 2.80 mt. Uzunluğunda barsak lümeninde devam eden misina izlendi. Barsaklar kıvrımlı halde, büzülmüş ve duvarları kalınlaşmıştı. Barsak mukozaları (iç yüzeyi) boylu boyunca ülserli, nekrotikti. Misinanın olmadığı bölümlerde de ülserler gözlendi.

Diğer organların incelenmesinde makroskobik bir bulguya rastlanmadı. Ölüm nedeni iğne ve misina yutulmasına bağlı ülserli gastroenteritis olarak değerlendirildi. Yunus ölümlerinde nekrospi yapıyoruz. Bu vaka deniz kaplumbağalarında yaptığımız ilk nekropsi oldu. Deniz kaplumbağalarının ölüm nedenlerinin belirlenmesi için EKODOSD işbirliğiyle bu tür çalışmaları sürdürecek ve kaplumbağaların neden öldüklerini tespit edeceğiz.” dedi.

Bu kaplumbağanın başına gelen olay karşı kıyılarda ya da bizim kıyılarda gelmiş olabileceğini hatırlatan Bahattin Sürücü “ Ancak sık sık rastladığımız ve sonucu ölümle bittiğini gördüğümüz bu tür vakalarda, oltaya ya da paragata takılan kaplumbağaların ağzındaki misina kesilerek bilinçsizce denize bırakılmaktadır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Bu nadir canlı türlerinin bu olayda da görüldüğü gibi ağzında ya da midesinde bir oltayla yaşama şansı yoktur. Bu tür durumlarda yapılması gereken, kaplumbağanın tekneye alınarak, üzeri ıslak bir havluyla örtülüp EKODOSD, DKMP, Sahil Güvenlik ve Kuşadası Belediyesi’nden birine haber verilmesi, bu canlının hayatını kurtaracaktır. Son yıllarda bu konuya ilgi gösteren ve duyarlı olan vatandaşlarımızın sayısı da artmaya başladı. Her iki vakada da duyarlılık gösterip haber veren Gamze Yörük ve Mustafa Güneyaslan’a teşekkür ediyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.