Son Dakika

• No Posts Found

DOĞANBEY MAHALLESİ’NDE ÇATAK PROJESİ UYGULANACAK


İsmail ERAVCI

Çevre amaçlı Tarım Arazilerinin korunması projesi kapsamında uygulanmakta olan projeye Söke’ye bağlı Doğanbey Mahallesi’nin de dahil olduğu bildirildi. Daha önce Atburgazı ve Yuvaca Mahallelerinde uygulamaya geçen proje bu sene Doğanbey mahallesinde uygulanacak. ÇATAK Kapsamında Doğanbey Mahallesinde 1500 dekar araziye yılda dekar başına 60 TL. devlet desteği verilecek. Destek 3 yıl boyunca kesintisiz devam edecek. Amacın bölgedeki toprağın kalitesini yükselterek, rekolteyi artırmak olduğu belirtildi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, ÇATAK Projesinin tarım arazilerini iyileştirmek amacıyla devletin uygulamaya  koyduğu önemli projelerden biri olduğunu belirterek “Ülkemizde, 51 ilin dahil olduğu çevre amaçlı tarım arazilerinin korunması (ÇATAK) projesine İlimizde 2011 yılında başlandı. Projeye Aydın ilinin de dahil olmasıyla Söke’de Yuvaca mahallesi 3.yılında, Atburgazı mahallesi de 2.yılında toplam 6846 dekar alanda devam etmektedir. Tarım arazilerinde toprak yapısının iyileştirilip, verim arttırılması için uygulamalarda bulunarak kategori 2 dahilinde devlet desteği dekarda 60 tl ödeme yapılmıştır. Bu yıl da 1500 dekar araziyle Doğanbey Mahallesi dahil edilerek ilçemizde tarım arazileri iyileştirme uygulamaları devam etmektedir.Topraktaki pH değerinin yüksek olması, organik madde miktarının az olması,su kaynaklarının verimli kullanılmamasından dolayı Çatak projesine giren üreticilere Ziraat Odamızın toprak analiz laboratuvarında yapılan, analiz değerlerine göre toprağın ihtiyacı olan kükürt, jips ve hayvansal gübre uygulaması için Tarım, Gıda, Hayvancılık Bakanlığı destek vererek,arazide kontroller yapacaktır.Toprakta uygun pH koşullarına ve istenilen organik madde düzeyine ulaşılıncaya kadar 3 yıl süre boyunca devam edilecektir.”dedi.

ÇATAK projesine başlamak için üreticinin yapması gerekenlerle ilgili de bilgi veren M. Kemal Kocabaş “Üreticilerimiz, pamuk ekim zamanı yaklaşan ovamızda, toprak hazırlığına, toprak analizi yaptırarak başlamalıdır. Toprak analizi sonucuna göre toprağın ihtiyacı olan,toprak yapısına uygun, gerektiği miktarda daha az maliyet sağlayan gübreleme, fazla miktarda bilinçsizce attığımız gübredeki azotun yıkanarak ya da uçarak kaybını önlemek ve topraktaki fazla,yarayışsız fosfor birikimini engellemek için, ekim öncesi toprak analizi yaptırılmalıdır.”şeklinde açıklamada bulundu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.