Son Dakika

• No Posts Found

PAMUK EKİMLERİNE ZORUNLU ARA VERİLDİ


İsmail ERAVCI

Nisan ayının ikinci yarısında bölgemizde başlayan yağmurlar pamuk ekimlerinin durmasına neden oldu. Söke Ovasında tarla hazırlama çalışmalarına ara verilirken yağışlar nedeniyle en az 1 hafta pamuk ekimlerinin yapılamayacağı bilgisi verildi. Ekim yapanlarında sıkıntılı olduğu belirtildi.

Söke Ziraat Odası Meclis Üyesi Muzaffer Kovancı, yağmurlarla birlikte Söke Ovasında pamuk ekim çalışmalarına ara verilmek zorunda kalındığını belirterek “Geçen sene Nisan ayı yüksek sıcaklıkla geçmişti. Bundan dolayı Nisan ayında pamuk ekimini yapan pek çok pamuk üreticisi mayıs ayında meydana gelen yağışlardan olumsuz etkilenmişti. Pamuk tohumlarında erime, çimlenme sıkıntıları kaymak nedeniyle 2-3 defa tarlasını ekip, bozan üreticiler oldu. Bundan dolayı özellikle maliyetler yükseldi. Maliyetleri iki katına çıkan üreticiler oldu. Bu senede üreticiler tarlaya hızlı girdi. Arazilerini hazırlayıp pamuklarını ekenler oldu. Geçen yıla göre çok fazla olmasa da yaklaşık yüzde 5 üretici pamuğunu ekti. Ekim daha fazla olacaktı ama hava şartları bozulması, yağmurların yağmasıyla zorunlu olarak pamuk ekimlerine ara verildi.   Şu anda pamuk ekimini tamamlayan yüzde 5’lik bir kesim sıkıntı içinde. Bu arkadaşların bozma durumları var. Bunun için üretici arkadaşlarımızı uyarmıştık. Erken pamuk ekmek bu yüzden riskli. Pamuk fidelerinin yapraklarında toprağın tozu mutlaka olmalıdır. Eğer bu toz yoksa pamuk fidelerinin büyümesinde sıkıntı vardır. Üretici zorunlu olarak pamuk üretimine ara vermek durumunda kaldı. Bu hava şartları nedeniyle Söke ovasında çalışmalara ara verildi. Mayıstan önce pamuk ekimi yapılması çok zor. İdeal pamuk ekimi de zaten mayıs ayında yapılır. Mevsimin kendi şartlarında gitmesinden memnunuz. Sıkıntı yok. Yağmurlar zamanında yağdı.”dedi.

Bu dönemde meydana elen yağmurların buğday ve zeytine de iyi geldiğini söyleyen Kovancı “Zeytinlerde çiçek döneminde meydana gelen yağmurlar rekolte kayıplarına neden oluyordu. Geçen yıllarda bunun sıkıntısını yaşadık. Mayıs ayının 15’inden sonra zeytinler çiçekte oluyor. Yağmur yağdığında zarar veriyordu. Bu yağmurlar zeytine büyük faydası var.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.