Son Dakika

• No Posts Found

Kocabaş: “BU YIL ÜRETİM HARCAMALARI EN AZ YÜZDE 20 ARTACAK”


İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Kemal Kocabaş, 2016 yılı eylül ayından beri dolar kurundaki artışın yüzde 18’in üzerinde olduğunu belirterek, bunun maliyetleri doğrudan etkileyeceğini söyledi. Kocabaş, 1 kg. pamuğun üretim maliyetinin geçen yıla göre en az yüzde 20 artmasının beklendiğini belirterek, üretim harcamalarına dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Söke Ovasında pamuk ekimi ilerleyen günlerde yoğunlaşacağını söyleyen M. Kemal Kocabaş “Toprağın geçtiğimiz yıllardan daha erken tava gelmesi ve sıcaklıkların istenilen seviyeye gelmesi, mekanizasyon ve toprak hazırlık işlemlerinin daha kolay olması sebebiyle artık ekim işlemlerine daha erken başlanmaktadır. Ancak geçen yıl etkisini pek hissetmediğimiz doların 2016 yılı eylül döneminden beri %18‘lik artışı bu yıl ki pamuk sezonunda mazot, gübre fiyatı, tohum fiyatı ,hastalık, zararlı mücadelesi ve pamuk toplama makinesi masraflarını hissedilir şekilde etkileyecek gibi görülüyor.1 kg pamuk maliyeti bu yıl %20’ye kadar  artış gösterebilir,bu durumda çiftçilerimiz,  özellikle gübre, tohum ve hastalık ve zararlı mücadelesinde biraz daha dikkatli ve tasarruflu davranmalı, sıkıntılı duruma düşmemek için harcamalarına dikkat etmelidir.”dedi.

BİLİNÇSİZ HARCAMA SIKINTIYA SOKABİLİR

Kocabaş açıklamasında dolardaki yükselişi dikkat çektiği açıklamasında “Çünkü geçtiğimiz yıldaki pamuk satışı ve doğrudan gelir destek miktarının, doların bu yılki yükselişini istenilen seviyede dengeleyememesi ve kâr düzeyine erişilememe ihtimali göz önüne alınırsa bilinçsiz yapılan harcamalar üreticimizi sıkıntıya sokabilir. Gübreleme konusunda atılması gereken miktardan fazla gübre uygulamamalı, tohumda da dekara önerilen tohum sayısı kadar ekim yapılmalı, hastalık ve zararlı mücadelesinde de önerilen miktardan daha fazla ilaç uygulaması yapılmamalıdır. Yeni sezonumuzun tüm üreticilerimize hayırlı ve yüzünü güldürür olmasını diliyorum.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.