SÖKE SAĞLIK HİZMETLERİ MYO UYGULAMALI İLKYARDIM EĞİTİMİ VERDİ

IMG_6620  IMG_6584 İsmail ERAVCI

Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından Cumartesi günü Novada Outlet’te vatandaşlara uygulamalı İlk yardım eğitimi verildi. Saat14.00’te başlayan ilk Yardım eğitimine vatandaşlar büyük ilgi gösterdiler. Uygulamalı ilk yardım eğitimi çalışmalarına Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Emine Gerçek’te bizzat katıldı ve eğitim çalışmalarına bizzat yerinde takip etti.

Eğitim çalışmasında, Acil Yardım Müdahalelerinin uygulamalı olarak gösterileceği 7 adet stant oluşturuldu. Bu stantlar;  acil yardım bilgilendirme (112’ yi doğru kullanma), kardiyo-pulmoner resüsitasyon (CPR), hava yolu tıkanıklıkları, kırık-çıkık-burkulmalar, kanamalar, zehirlenmeler (arı, böcek sokması, kimyasal  içilmesi,…vs) ve yanıklar olarak dikkat çekti ve her bir stantta bir öğretim elemanı refakatinde belirlenen öğrencilerin görev aldığı görüldü.

Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olarak yaptıkları acil yardım eğitiminin önemli olduğunu söyleyen Söke Sağlık Hizmetleri Meslek YüksekoIMG_6631kulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Emine Gerçek  “Etkinlikte görev alacak öğrencilerin bir kısmı canlı manken olarak bir kısmı ise uygulama ve bilgilendirme stantlarında eğitimci olarak görev almış durumdalar. Her bir stantta öğrencilerin yanında öğretim elemanları ve ATT-DER üyeleri de bulunuyor. Bu arada çocuklarımızı da unutmadık. Her yaştan bireyin ilk yardım konusunda yapabileceği ve/veya yapmaması gerekenlerin olduğu ve bu konuda bilgilendirilme ihtiyacı olduğunu düşünerek çocuklar içinde ayrı bir stant oluşturuldu. Öğrenciler ile birlikte hem yetişkinler hem de çocuklar için konu ile ilgili broşür hazırlandı.” dedi

Ülkelerin gelişmişlik ve refah düzeyini gösteren en önemli kriterlerden birinin sağlık olduğunu belirten Emine Gerçek “Son yıllarda ülke ekonomilerinin büyük bir bölümünü oluşturan sağlık hizmetleri aynı zamanda da hizmet sektörünün önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu kadar büyük ve önemli bir sektörde hizmet verecek olan Adnan Menderes Üniversitesi Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin nitelikli birer sağlık profesyoneli olma yolunda; hem teorik hem de uygulamalı derslerde kaliteli eğitim alarak, iyi yetişmelerini sağlamak en temel amacımızdır. İnsanların yaşamına mal olabilecek, hata kabul etmeyen bir alan olan sağlık sektöründe çalışacak öğrencilerimizin mesleki donanım sahibi olarak yetişmelerini sağlamayı oldukça önemsiyoruz. Bu kapsamda 2016-2017 yılında Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinde Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü koordinatörlüğünde, öğretim elemanlarının katılımında Bilimsel Araştırma Alt Yapı Projesi hazırlandı.”dedi.

Proje kapsamında 3 temel etkinliğin belirlendiğini söyleyen Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Emine Gerçek “Birinci aşamada; öğrencilerin yüksekokuldan, uygulama alanlarında çalışan sağlık personellerinin de öğrencilerden beklentileri belirlenerek eğitim kalitesini yükseltmek amacıyla bilimsel araştırma yapıldı. İkinci aşamada; öğrencilerin daha nitelikli ve yetkin birer sağlık personeli adayı olarak yetişebilmeleri için yüksekokul bünyesinde uygulama laboratuvarı oluşturuldu. Üçüncü aşamada ise; yüksekokulu halka tanıtmak, öğrencilerin hem sosyal sorumluluklarını yerine getirmeleri hem de halkla bütünleşmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştireceğimiz etkinlikle Söke halkının ilk yardım konusunda farkındalığını arttırmak ve 112 Acil Servis ekibi gelinceye kadar her türlü sağlık sorununda bireylerin yapabilecekleri müdahaleleri uygulamalı olarak göstermek amaçlandı.

Bugün bunu yapıyoruz. Beklediğimiz gibi her yaştan vatandaşımız stantlarımıza ziyaret ediyor. İlk yardımın nasıl yapılacağını aslında herkesin bilmesi gerekiyor. Yanlış yapılan ilk yardım müdahaleleri ölümlere yol açabiliyor. Doğru yapılan ilk yardım müdahaleleri de insanları yaşama döndürüyor. Biz bugün burada bir kişiye dahi ilk yardımın nasıl yapılacağını öğretebilirsek bu eğitimin başarılı olduğunu düşüneceğiz. Burada stantlarımıza büyük ilgi gösteriliyor. Burada her yaştan vatandaşa ilk yardım uygulamalı olarak gösteriliyor. Saat 18.00’e kadar buradayız.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.