Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE 4 ANADOLU LİSESİ BİRLEŞTİ, “FELSEFE KAZAN BİZ KEPÇE” DEDİ


İsmail ERAVCI

Söke Kaymakamlığı himayelerinde Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önderliğinde  Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi ile dört Anadolu Lisesi’nin paydaşı olduğu “Felsefe Kazan Biz Kepçe” projesinin sunumu dün saat 10.30’da Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi salonunda yapıldı. Projenin sunum toplantısına Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ömer Şimşek, Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi Müdürü Fatih Akbaba, proje paydaşı okulların müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Söke’de felsefe dersi gören öğrencileri eleştirici ve sorgulayıcı düşünceye yönlendirmeyi hedefleyen Felsefe Kazan Biz Kepçe proje Söke Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Söke Anadolu Lisesi, Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi ve Söke Yavuz Selim Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından yürütülen proje 2016 yılı Ekim ayında başladı. Proje kapsamında okulların felsefe dersi öğretmen ve öğrencileri çeşitli felsefe eserlerini inceledi, televizyon programları üzerine çözümlemeler yaptı. Felsefenin doğduğu toraklar olarak kabul edilen bölgemizin antik kenti Milet ziyaret edildi. Projede gönüllü felsefe öğretmenlerinin yanında dört okuldan toplan 24 öğrenci görev aldı.

Açılış konuşmasını yapan proje paydaşlarından Söke Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesinin Müdürü Levent Yıldız; proje Felsefe Kazan biz kepçe projesi hakkında bilgiler verdi. Levent Yıldız Söke’de felsefe adına neler yapılabilir düşüncesiyle yola çıkıldığını belirterek “Bu proje kay
makamlığımızın istekleri doğrultusunda hazırlandı. Neler yapabileceğimiz uzun süre planladık ve ortaya güzel bir çalışma çıktı. Doğru düşünen toplumlar bilime, sanata, felsefeye yatırım yapıyorlar. Bu toplumlar da uygarlık düzeyi olarak üst basamaklara çıkıyorlar. Proje kapsamında Söke’deki dört Anadolu Lisesi yani Şehit Emre Acar Cumhuriyet Lisesi, Söke Anadolu Lisesi, Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi ve Söke Yavuz Selim Anadolu Lisesi pilot okul olarak seçildi. Her okuldan 6 olmak üzere 24 öğrenci görev yaptı. Bir yıllık çalışma takvimi içinde etkinlikler gerçekleştirildi. Bu projenin gerçekleşmesinde maddi ve manevi destek olan başta İlçe Kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Felsefe Kazan Biz Kepçe projesinin gerekçeleri hakkında da sunum yapılarak “Geleceğimiz belirleyen, geleceğe yaptığımız ve kattığımız değerlerdir. En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır sözünden hareketle, geleceğimizin mimarı olacak lise öğrencilerimizin Evren, Doğa ve İnsan üzerine düşüncelerini sorgulama yapmayı hedefledik.

Bunun yanında kendi dışındaki varlıklar ve olaylar üzerine düşünmeyen insan, varoluş açısından büyük ara almış demektir. Bu yaradan ve değerlerin yozlaşmasından bizi kurtaracak yol, sorgulama yapma ve düşünmemizdir. Bunun için okuma yapmalıyız. Hem de bitkin düşene kadar. Bu proje ile ise öğrencilerini felsefe yardımı ile okumaya, yazmaya ve kendini ifade etmeye çağırıyoruz. ”denildi. Sunumda proje ile ilgili yapılan çalışmalar anlatıldı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.