Son Dakika

• No Posts Found

BEŞPARMAK DAĞLARININ EKOTURİZM POTANSİYELİ ANLATILDI


İsmail ERAVCI

Kuvars maden ocaklarının latmos olarak bilinen Beşparmak dağlarında doğal dengeyi nasıl bozduğunu anlatan çalışmaların kamuoyuna sunulmasına devam ediliyor. Bunlardan biri  Adnan Menderes Üniversitesi’ne bağlı, Koçarlı İlçesi Çakmar’da bulunan Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde sunum ve belgesel gösterimi ile devam edildi.

Koordinatörlüğünü Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Tendü Hilal Göktuğ ve Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) işbirliği ile devam ettirdiği “Beşparmak Dağları’nın (Latmos) Ekoturizm Potansiyelinin belirlenmesi” projesi kapsamında, Bafa Gölü ve Latmos’un doğal ve kültürel değerlerinin tanıtılması ve ekolojik bozulmalarla ilgili sunum ve belgesel gösterimi, öğretim üyeleri ve Peyzaj Mimarlığı öğrencilerine sunuldu.

Bafa Gölü’nün doğal ve kültürel kaynak değerleri ve bunlara olan tehditleri, yaban hayatı, kuşları, yöre insanları, sosyal yaşamları, binlerce yıllık insanlık mirasları ve zengin doğal kaynak türlerinin geleceğe taşınması için koruma-kullanma dengesi çerçevesinde yapılacak alternatif turizmin bölgeye kazandıracakları görsel olarak EKODOSD başkanı Bahattin Sürücü tarafından sunuldu.

Bunun yanında Latmos’un tamamıyla maden ocakları tarafından geri dönülmez biçimde tahrip edilmeden, ilgili kurumların, kuruluşların, yerel yönetimlerin, üniversitelerin ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle, koruma altına alınmasının sağlanması, binlerce yıllık insanlık miraslarının ve zengin doğal kaynak türlerinin geleceğe taşınması ve Aydın İlinin alternatif turizm faaliyetleri için büyük zenginlik oluşturan bu coğrafyanın tanıtılması ve korunmasına farkındalık oluşturacak “LATMOS” belgeselinin gösterimi yapıldı. Yönetmenliğini Yavuz Pullukçu’nun yaptığı belgesel ilgiyle izlendi. Yavuz Pullukçu tarafından hazırlanan Latmos belgeselinde her kesimden insanların görüşlerine yer verilerek, Latmos’un koruma altına alınması öneriliyor. Sunum ve belgesel gösterimi sonrası Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından birer teşekkür belgesi takdim edildi. Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından verilen kokteylde, hem Bafa hem de Latmos’la ilgili bilgi alışverişinde bulunularak, yapılan ve yapılacak çalışmalar konusunda değerlendirmeler yapıldı.

ADÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün bölgeyle ilgili yaptığı proje çok önemlidir. Bu konuda ilgili kurumlar bu projeye destek vermelidir. Yapılan sunum ve belgesel gösteriminde Peyzaj Mimarlığı öğrencilerinin ilgisi ve duyarlılıkları bizleri sevindirmiştir.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.