Son Dakika

• No Posts Found

ÇAVDAR MAHALLESİNDE TARIMSAL SULAMA ŞEBEKESİ BAKIMDAN GEÇİRİLİYOR

İsmail ERAVCI 

Söke’ye bağlı Çavdar Mahallesinde tarımsal sulama göletinin dağıtım şebekesi bakıma alındı. Şebekede su kaçaklarının minimuma indirmeye çalışıldığı belirtilirken, ASKİ şebekedeki su kaçakları ve patlakları tamir ediyor. Yapılan çalışma ile suyun şebekede kaybolmasının önüne geçileceği belirtildi.

Sezon öncesinde yapılan çalışmalardan oldukça memnun olduklarını dile getiren Çavdar Mahalle Muhtarı Yalçın Pak “Çavdar göleti 4 yıl önce faaliyete geçti. Göletin faaliyete geçmesiyle birlikte Çavdar renk değiştirdi. Eskiden haziran ayı ile birlikte Çavdar Yeşilden sarıya dönerdi.Göletin hizmete girmesinden sonra mahalle sakinleri konutlarının önünde en küçük arazileri bile bahçe haline getirdiler. Mahalle sakinleri yazın kendi yetiştirdikleri sebzeleri tüketiyor. Yaz mevsiminde Çavdar’da hiç kimse pazardan sebze almaz herkes sebzesini kendisi yetiştirir. Bu nimeti gölet sayesinde elde ettik.

Göletin suyu ağustos ayı sonunda bitiyor. Şebekede çok fazla kaçak vardı. Durumu Aydın Büyükşehir Belediye başkanımıza ilettik. Şebekenin bakımdan geçirilmesi gerektiğini söyledik. Bu talep üzerine Aydın Büyükşehir belediyesi ASKİ ekipleri harekete geçti. Çavdar göleti dağıtım şebekesini bakıma aldı. Şebekede patlak ve kaçaklar önlenmeye çalışılıyor. tam zamanında bakıma alındı. Çünkü Haziran ayı ile birlikte dikimi yapılan sebzelerin sulamasına başlanacak. Böylece göletin suyu daha tasarruflu kullanılmaya başlanacak. Yapılan tarımsal amaçla dağıtım şebekesi bakımı sonrasında suyun sezon sonuna kadar yeteceğini düşünüyoruz. Çavdar meyve ve sebze üretimi ile kendi kendine yeter hale geldi. Pek çok kırsal mahallede gölet olmadığı için özellikle yaz sebzesi yetişmiyor. İnsanlar sebzelerini pazardan alıyor. Çavdar organik sebze yetiştiriyor. Kendimiz de tükettiğimiz için kimyasal kullanmıyoruz. Doğal ürünler yetiştiriyoruz. Tarımsal sulama şebekesinin bakıma alınmasından dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu olmak üzere emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyorum.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.