DOMATESİN ATEŞİ ŞİMDİLİK DÜŞTÜ, HER AN YÜKSELEBİLİR

İsmail ERAVCI 

Domates en önemli sebzelerden biri. Yemeklerin büyük çoğunluğunda domates kullanılıyor. Yeşil olarak tüketilmesinin yanında, satalarda da domates kullanılıyor. Mutfaklarda en fazla domates kullanılıyor. 15 gün önceye kadar domates fiyatları 5 TL. ile 7 TL. arasında tezgahlarda satışa sunuldu. Dün ise Çarşamba pazarında domates fiyatları 1,5 TL. ile 2 TL. arasında değişmesi tüketicinin yüzünü güldürdü.

Ancak domates fiyatlarının uzun süre düşük fiyatta devam etmesinin beklenmediği belirtildi.  Söke Meyve ve Sebzeciler Odası Başkanı Bülent Çalışkan, gazeteniz Yeni Söke’ye yaptığı açıklamada, domates fidelerinde görülen tutu hastalığı nedeniyle uzun süre fiyatların düşük gitmeyeceğini söyledi. Güz döneminde ekilen domateslerin kuruduğunu söyleyen Bülent Çalışkan “Toprak ile birlikte bitkiye geçen bu hastalığın domatesleri kurutuyor. Bitkinin kurumasıyla birlikte rekoltedüştü. Domatesin fiyatı bundan dolayı yükseldi. Güz döneminde ekilen domatesler artık verimden düştü. Arz talep dengesine bağlı olarak fiyatlarda inip çıkıyor. 20 gün önce kilosu 7 TL. olan domates bugün 1,5 TL. ile 2 TL. arasında değişiyor. Domateslere tutu hastalığı bulaşmasın diye gözümüz gibi bakıyoruz. Ancak henüz daha hastalığın çaresi bulunmadı. Bitkiye topraktan geçiyor. Domates bitkisini kurutuyor. ”dedi.

Tarla domateslerinin çıkmaya başladığını söyleyen Bülent Çalışkan “Tutu hastalığına karşı büyük bir mücadele veriyoruz. Ancak hastalığa karşı henüz çare bulunmadı. Bundan dolayı yazın üretimde büyük bir düşüş yaşanabilir. Bu sene domatesin en kötü 2,5 TL.’den 3 TL.den aşağı düşmez . Bu fiyatlar iyi. Şu anda domatesin ateşi düştü. Ancak bu düşük fiyatların kalıcı olacağını düşünmüyorum. ”dedi

Bülent Çalışkan Çarşamba pazarında bu hafta itibariyle tüm sebze fiyatlarının düşük olduğunu belirterek “Biberin kg.’ı 20 gün önce 5 Tl. idi, bugün 1,5 TL. ile 2 TL. arasında. Fasulye, salatalık, patlıcan gibi sebzelerin fiyatları da düşük. Şu anda börülce ve barbunun fiyatı yüksek. Onların fiyatları da düşecektir.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.