19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLANDI


İsmail ERAVCI

19 mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dün saat 09.30’dan itibaren Cumhuriyet Meydanı’nda kutlandı. Dün saat 09.30’da çelenk koyma töreni düzenlenirken, 10.00da kutlamalar yapıldı.

Saat 09.45’de Cumhuriyet Meydanı’nda ki Atatürk Anıtı’nda çelenk sunuldu. Atatürk Anıtına Söke Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Turan Günen çelenk koyduğu göirüldü. Törene katılacak olanlar 09.30’da tören alanındaki yerlerini alırken, çelenk Sunma ve Kutlama Törenine, Resmi/ Özel Lise dengi okulların 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, 1 beden eğitimi öğretmeni ve 1 görevli öğretmen ile 20’ şer öğrenci bayrak ve flamalarıyla katıldıkları görüldü.

Cumhuriyet Meydanındaki Çelenk Sunma ve Kutlama Töreni Programı sunuculuğunu Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesi Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Jülide Yıldız ve Yavuz Selim Anadolu Lisesi Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Serdar Kaçar yaptı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı Söke Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Bilge Zeren tarafından Söke Belediye Bandosu eşliğinde söyletildi.
Cumhuriyet Meydanındaki kutlama töreni saat 10.00’da başlarken, Söke Kaymakam Vekili Didim Kaymakamı İskender Yönden, Söke Garnizon Komutanı Kur. Albay Hakan Uğur Kocatürk, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurgan, İlçe Emniyet Müdür vekili İsmet Şimşek, İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Ömer Şimşek ile siyasi parti ilçe temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Günün anlam ve önemini belirten açılış konuşması Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü A.Turan Günen yaptı. A. Turan Günen açıklamasında “19 Mayıs 1919 günü Türk tarihi için bir dönüm noktasıdır. Çünkü bugün yok edilmek istenen bir milletin yeniden şahlandığı, esaret zincirlerini kırmak için baş kaldırdığı gündür. Birinci Dünya Savaşı sonunda ittifak devletleri yenilince Osmanlı Devleti de yenik sayıldı. Oysa bu savaşın gerçek galibi Osmanlı Devleti idi. Çünkü savaştığı cephelerde önemli başarılar elde etmişti.

Türk vatanının bağımsızlığına karşı yönelen hain ellere müdahale edilmesi şarttı. Bu amaç uğruna yapılacak en iyi girişim vatanın bağımsızlığını ve bütünlüğünü korumak olacaktı. Bunun yolu da Anadolu’ya gidilerek milli bağımsızlık ateşini yakmaktan geçiyordu. Unutmayınız ki, 19 Mayısta milli duygular içerisinde Samsun’a attığı ilk adım, Türk Milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır.

İşte bugün üzerinde yaşadığımız bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün olan 19 Mayıs 1919’da atılmıştır. Atatürk Milli Mücadeleye başlatırken Türk Milletine güveniyordu. Yaktığı istiklal meşalesinin sonsuza kadar yanacağına inancı tamdı. Gençleri ise istikbalin teminatı olarak görmekteydi.”dedi.

Turan Günen konuşmasında gençlere de seslenerek “Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük yokluklar içinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyetini omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız. ”dedi.

Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumların ilelebet yaşama hakkına sahip olacağını söyleyen Turan Günen “Bu bilinçle 19 Mayıs 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirmiş olduğu kongreler ile Kurtuluş Savaşını ve ona inanan milletiyle birlikte sürdürmüş, kazanılan büyük zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle bu günü siz gençlere armağan etmiştir. Biliyoruz ki sizler, Türk Milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenecek şekilde nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.”dedi.

Söke Anadolu Lisesi öğrencisi Berhan Geçgin tarafından Atatürk’ün Gençliğe Hitabı okundu. Yavuz Selim Anadolu Lisesi öğrencisi Hüseyin Utku, 20 öğrenci ve tüm öğrenci gruplarınca Gençliğin Ata’ya cevabı okundu. Söke Halk Eğitim ve ASO Müdürlüğünün Karma Halk Oyunları Ekibi “Adıyaman ve Aydın Yöresi” oyunlarını sunarken, Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Emre Utkan tarafından şiir okudu. Söke Anadolu Lisesi Müdürlüğü Halkoyunları ekibi “Aydın Yöresi” oyunları gösterisinin ardından Fatma Tüzzehra Orhun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Hatice Kayrak tarafından şiir okundu. Adnan Menderes Üniversitesi Söke İşletme Fakültesi dans ekiplerinin gösterisinin ardından törenin kapanışı Hilmi Fırat Anadolu Lisesi Müzik Grubu GORGONLAR tarafından verilen gençlik konseri ile son buldu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.