Son Dakika

• No Posts Found

MİLLİ PARK 804 ENDEMİK BİTKİ TÜRÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR


İsmail ERAVCI

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Endemik bir tür olan Şakayık (Paeonia turcica),  Antalya ve Denizli civarında yetiştiği bilinmesine rağmen, Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda yoğun bir şekilde görüldüğünü ve 804 endemik bitki bulunduğunu söyledi.

Bahattin Sürücü, Şakayıkların Latince Paeonia adını Yunan hekimi Paeon’dan aldığı belirterek “Hermoros’a göre, bu hekimin Truva Savaşı sırasında Pluton’un Herakles’ten aldığı yarayı bu bitkiyle tedavi ettiği bilinmektedir. Yetiştiği diğer alanlarda nesilleri tehlike altına giren ve çok az kalan Şakayıklar, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın yarımada bölümünde yaklaşık 1000 mt. Yükseklikte çok geniş bir alanda yayılım göstermektedir. İnsan müdahalesi olmadığından Milli Parkta günümüze kadar korunarak gelmişlerdir.”dedi.

Dilek Yarımadası jeomorfolojik yapısı nedeniyle kısa mesafedeki iklimsel özelliklerinin aniden farklılaşmasına neden olduğunu söyleyen Bahattin Sürücü “Coğrafik yapısının bir yarımada şeklinde olmasının getirdiği avantajları ve Milli Park olması sayesinde, zengin biyolojik çeşitliliği günümüze kadar korunarak gelmiştir. Doğal bitki örtüsü açısından Türkiye’nin en zengin milli parklarının başında gelen Dilek Yarımadası, içinde endemik türlerin olduğu bugüne kadar tespit edilebilen 804 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Hemen yanıbaşından doğuya doğru uzanan Samson Dağları da, Milli Parkla aynı özelliklere sahip olup, zengin biyolojik çeşitlilik içermektedir. Ancak bu alanın hiçbir koruma statüsü olmadığından, Kurşunlu Manastırı’nı da içine alacak şekilde Milli Park sınırları genişletilmelidir. ”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.