Son Dakika

• No Posts Found

AKSU: EN HAFİF TABİRLE SÖKEYE İHANETTİR


İsmail ERAVCI-ÖZEL-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, Aydın Muğla Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre düzeni planlarından Söke Havaalanın çıkarılmasına bir tepkide Söke Nazım İmar Planını yapan Aydın eski Belediye Başkanlarından Hüseyin Aksu’dan geldi. Gazeteniz Yeni Söke’ye açıklamalarda bulunan Hüseyin Aksu Söke Havaalanın iptal edilmesinin en hafif tabirle Söke’ye ihanet olarak nitelendirdi.

Hüseyin Aksu gazeteniz Yeni Söke Muhabirine yaptığı açıklamada, Söke Nazım İmar Planı ile ilgili bilgiler vererek “Bilindiği gibi 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Söke Belediye Başkanlığı seçimlerini Necdet Özekmekçi kazandı. Söke’nin bir Nazım İmar Planı yoktu. Nazım İmar Planları bir şehrin anayasasıdır. Necdet Özekmekçi bize geldi ve Nazım İmar Planlarında kendisine yardımcı olmamızı istedi. Söke’nin Nazım İmar Planını 2005 yılında yapmaya başladık. O dönemde Ulaştırma Bakanlığı yeni yapılacak havaalanlarını planlama çalışması yapıyordu. Bu çalışmada Adnan Menderes Havaalanı ile Güllük Havaalanı arasında bir havaalanı yapılması kararı alındı. Bizde Nazım İmar Planların5 hazırlarken Havaalanı olabilecek en uygun yerin Söke olduğuna karar verdik ve Nazım İmar Planlarımız içinde Söke’ye havaalanına yer verdik. Bu sırada Ulaştırma Bakanlığı’da havaalanı planlarını hazırlıyordu. Söke’ye yapılacak bir havaalanını uygun gördü. Yani bizim havaalanı önerimizi kabul etti. Söke’ye yapılacak olan havaalanının Turizm sektörüne ve Söke’deki özellikle meyve sebze gibi ürünlerin ihracında önemli olacaktı. Bu amaçla Söke’ye havaalanı önerdik. Bu önerimiz daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun görüldü. Böylece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, Aydın Muğla Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre düzeni planlarında Söke Havaalanı yer aldı. Hatta 2009 yılında Almanya’dan bir yatırımcı geldi ve Söke’ye havaalanı yapmak istediğini söyledi. Yatırımcı havaalanı projesini yap işlet devret modeliyle yapacaktı. Ancak yatırımcı ile Söke’de hiç kimse ilgilenmedi. Şimdi plandan çıkarıldı deniyor. Bunun nasıl olduğunun yorumunu yapacak değilim. Ancak şunu söyleyebilirim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, Aydın, Muğla, Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre düzeni planlarında Söke Havaalanının çıkartılması en hafif tabirle Söke’ye ihanettir. Söke’nin geleceğine vurulan büyük bir darbedir.

Bundan sonra yapılacak olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu kararını iptal ettirmektir. Bunun için Söke’deki Belediye veya Sivil toplum kuruluşları mahkemeye vererek tekrar havaalanı yerinin imar planlarında yer alması için mahkemeye başvurmalarıdır.” dedi.

Muhabirimizin askı döneminde itiraz edilmediği için Söke Havaalanı iptalinin kesinleştiği hatırlatması üzerine Hüseyin Aksu “İşte kesinleştiği için mahkemeye başvurulması gerekiyor. Kesinleşmeyen bir iş için mahkemeye gidilmez. ”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.