Son Dakika

• No Posts Found

ZEYTİN’DE REKOLTENİN DÜŞMESİNİN NEDENİ ZAMANINDA İLAÇLAMA YAPILMAMASI

İsmail Eravcı

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, son yıllarda zeytinde rekolte düşüklüğünün nedenlerini başında zeytin zararlıları ile yeterince mücadele edememek olduğunu belirterek, özellikle kırsal kesimde zeytin ağaçlarının sulanamaması nedeniyle verimin çok daha fazla etkilendiğini söyledi. Son yıllarda kırsal kesimdeki genç nüfusun merkeze akın etmesiyle zeytin ağaçlarının kaderine terkedildiğini söyleyen Kocabaş, tüm bunlara rağmen bu aylarda  yapılacak olan ilaçlamanın verimin artmasında önemli rol oynayacağını söyledi.

Bölgemizde Zeytin ağaçlarının büyük çoğunluğunda sulama yapılamaması nedeniyle her yıl ürün alınamadığını söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş “Bundan dolayı verim düşük olmaktadır. Birde hastalık ve zararlılarında etkisiyle verim daha da çok etkilenmektedir. ”dedi. Kocabaş bu aylarda bölgemizde görülen zeytin sap sokanı zararlısı ile mutlaka mücadele edilmesi gerektiğini belirterek “Zeytin ağaçlarında ilkbaharda çiçeklenme dönemiyle birlikte, çiçek tomurcukların belirmesiyle başlayıp çiçeklerin meyve bağlamasına kadar devam eder, tomurcuğun çanak yaprağını ve çiçeği emerek beslenirler. Çanak yaprağının emilmesi sırasında yuvarlak bir leke meydana gelir. Zaman ilerledikçe emilen yer koyulaşır, çiçek açılamaz, renk kahverengiye dönüşür zarar gören tomurcuk kuruyup dökülür. Çiçek salkımındaki tomurcukların çeyreğine yakını bu zararlıdan etkilenir. Özellikle güneye bakan zeytinliklerde çiçek tomurcuklarında kararma ve dökülmenin olması halinde ilaçlamaya başlanması gerekir. ”dedi.

ORGANİK TARIMA UYGUN

İLAÇLAR KULLANILMALI

Bu mevsimde görülen başka bir zararlının pamuklu bit olduğu uyarısında bulunan Kocabaş “Pamuklu bitte ise larvaları tomurcuk ve sürgün uçlarında balımsı bir madde üretip çiçeklenmeyi engeller ve bitki özsuyunu emip çiçek ve tomurcukların dökülmesine neden olurlar. Zeytin çiçeklerinde %10 civarında pamuklanma görülmesi halinde geç kalınmadan hemen ilaçlamaya başlanmalıdır. Organik zeytin üretimi yapan çiftçilerimiz ise birçok etken maddenin yasaklı olmasından dolayı bu zararlılardan minimum etkilenmesi için organik tarıma uygun ilaçlar kullanmak zorundadır bunlar da Bacillus Thuringiensis bakterisi içeren ilaçlar ve Arapsabunu gibi ilaçlardır. ”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.