Son Dakika

• No Posts Found

DERE YATAKLARI BAĞARASI İÇİN KABUS OLDU


İsmail ERAVCI

Pazartesi günü meydana gelen yağmurlarda en fazla zararı gören mahallelerden biri olan Bağarası Mahallesinde yaralar sarılmaya başlanırken, Bağarası Mahalle Muhtarı Ahmet Özdemir, Büyükşehir Belediyesi’nin Kuşadası ve Söke’deki tüm iş makinelerini Bağarası’na yönlendirerek felaketin daha fazla olmasının önüne geçildiğini söyledi.

Dün Bağarası Hürriyet Mahallesindeki derenin taşmasıyla evleri zarar gören vatandaşları ziyaret eden Bağarası Muhtarı Ahmet Özdemir ve Aydın Büyükşehir Belediyesi Batı Koordinatörü Fatih Akkentli, buradaki son durumu gördüler. Derenin taşmasıyla konutları zarar gören vatandaşlardan Fatma Kırılmaz ve Ekrem Malay yaptıkları açıklamada “Bu dere yağmurlarda sürekli taşıyor. Pazartesi günüde taştı. Evlerimizin içine yarım metre çamur oldu. Büyük zarar gördük. Yağmurlu günlerde geceleri uyku uyuyamıyoruz. Derenin yatağı çok dar. Bunun yanında suyun akışı önleyen bitkiler var. Bundan dolayı taşkınlar yaşanıyor. DSİ’den yere yatağının temizlenmesini istiyoruz. ”dediler.

Bağarası Mahalle Muhtarı Ahmet Özdemir, Bağarasının 2011 yılında da buna benzer bir felaketle karşılaştığını belirterek “Bu afat 2011 yılındaki kadar değildi. Çünkü yağış fazla sürmedi. Normal yağmurun belkide 10 kat üzerinde yağmur yağınca bu durum meydana geldi. Taşkın olacağını düşünerek hemen Büyükşehir Belediyemiz ile irtibata geçtik. Dereler dik yamaçlardan gelince sular kayır taşıyor. Buda küçük köprülerin kapanmasına neden oluyor. Büyükşehir Belediyesi ilk günden yanımızda oldu. Yaralarımızı sardı. Birinci katları ve Bodrumlardaki sular vidanjörlerle çekildi. Konutları çamur dolan ailelerin evleri temizlendi. Bunun yanında mutfaklar kullanılamayacak hale geldiği için yemek verildi. Hele ki bu sıcak yemek cennetle eş değer. Bugün için tüm samimiyetimle söylüyorum Allah Özlem Başkanımızdan razı olsun”dedi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Batı Koordinatörü Fatih Akkentli’de yaptığı açıklamada “Muhtarımız yağmurun çok şiddetli yağdığını ve her an taşkın riski yaşanabileceğini söyledi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatıyla Söke ve Kuşadasındaki araçlarımızı Bağarası’na yönlendirdik. Geniş önlemler alarak felaketin büyümesini önledik. Sarp Deresi taşkını nedeniyle 105 evlerde su baskınları vardı. Burada konutlara çamur dolmuştu. Başkanımız Özlem Çerçioğlu hanımefendinin talimatları ile ekiplerimiz burada çalışma yaptı. Akşamları sıcak yemek verildi. Şu anda çamurlardan geriye toz kaldı. Başta Bağarası’nın içinden geçen Karayollarına ait olan Bağarası caddesi başta olmak üzere tozun rahatsız ettiği yerlerde yıkama ve temizleme çalışmasına başladık. Kısa süre içinde sel felaketinin izleri tamamen silinecek. ”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.