Son Dakika

• No Posts Found

BUĞDAY HASADI TEKRAR BAŞLADI


İsmail ERAVCI

Yaklaşık 10 gündür bölge bölge devam eden yağmurlar nedeniyle Söke Ovasında buğday hasadına da ara verilmişti. Havaların düzelmesiyle birlikte Söke Ovasında pamuk hasadı tekrar başladı. Üreticinin buğday hasadından sonra boş kalan arazileri pamuk ekmesi bekleniyor.

Söke Ziraat Odası Meclis Üyesi Muzaffer Kovancı, 10 gündür hava şartları nedeniyle buğday hasadını Söke Ovasında ara vermek durumunda kaldıklarını belirterek “Çünkü yağmur yağmasa da havadaki nem nedeniyle buğdaylarda bundan etkilendi. Bundan dolayı Söke Ovasında buğday hasadına geçici bir süre ara vermek durumunda kalmıştık. Havalar düzeldiği için bugün (dün) buğday hasadına tekrar başlandı. Yağmurun buğdaylara zararı oldu. Özellikle dolu yağan bölgelerde dane dökülmeleri ve yatmalar nedeniyle verim kayıpları olacak gibi olacak. Fiyatlar geçen yıla göre bu sene çok daha iyi durumda. Buğday üretiminden memnunuz. Söke Ovasının her yıl hiç değilse yüzde 20’sinin buğday ekilmesi gerekiyor. Bu şekilde Söke’de hayvancılığı da geliştirebiliriz. Bunun yanında pamuk ekimi için harcayacağımız parayı bankalardan değil, buğdaydan elde edebiliriz. ”dedi.

Muzaffer Kovancı yağan yağmurun buğday hasadının gecikmesinin doğal olarak 2. ürün pamuk ekimini de geciktirdiğini söyledi. Kovancı 10 Hazirana kadar 2 ürün pamuk ekimlerinin tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.